Конференцията бе организирана от Македонският научен институт, Община Кюстендил, Институтът за исторически изследвания при БАН, Културно-информационния център "Босилеград" и Регионалния исторически музей в Кюстендил. По време на конференцията баха изнесени 25 научни доклада в които известните български учени: академик Георги Марков, проф. Светлозар Елдъров, проф. Трендафил Митев, д-р Александър Гребенаров, доц. д-р. Румен Караганов, доц. д-р. Димитър Митев, доц. д-р. Лизбет Любенова, д-р Ангел Джонев и др. учени от Института за исторически изследвания, Македонския научен институт, УНСС, ДА "Архиви" и музея в Кюстендил осветлиха външно-политическите и геополитически аспекти в навечерието на Втората световна война, както и тогавашното отношение на Великите сили и съседните на България държави за решаването на Българския национален въпрос. Докторант Нена Василева от Босилеград изнесе доклад за просветното дело в Западните покрайнини 1941-1944г. Председателят на центъра "Босилеград" Иван Николов представи основните противоречия между българската и сръбската историография, които са предмет на научни спорове и възпроизвеждат национална омраза и нетърпимост. Освен темите за войната и нейните последствия в геополитически, етнически и териториален аспект, особено внимание бе посветено на приноса на България по време на Втората световна война за изграждане на железопътната мрежа в Македония, както и за културно-просветната политика, църковното дело и фунционирането на администрацията в новоприсъединените към България области Южна Добруджа, Западните покрайнини и Поморавието. В дискусиите стана дума, че историята все още се изкривява в полза на политиката и криворазбраният патриотизъм. Тезите за "българската фашистка окупация" продължават да генерират омраза и да разделят и противопоставят, каза Николов. Историческата истина трябва да се утвърди по определена научна методология, да се отдаде почит на жертвите на войните, за да може страниците на историята да се затворят и да започне процес на национално помирение и преодоляване на предразсъдъците и враждебността между българи и сърби, допълни той.
Община Петрич обявява провеждането на традиционния конкурс „Най-добро домашно червено вино“, в който участие могат да вземата производители от града и селата, които да представят червено вино от последната си реколта грозде – 2024 година. Регламентът позволява виното, което ще се състезава, да бъде от различни сортове грозде. Виното се предава при..
БСП иска не да бъде наложен таван на цените, а да бъдат ограничени надценките. Така министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който е от левицата, коментира в Бургас внесения от БСП-Обединена левица законопроект за таван на търговските надценки за основни хранителни продукти. Според Гуцанов има неразбиране по темата заради коментарите,..
Бюджет 2025 ще е с 3% дефицит и с нормално ниво на разходите, за да влезем в еврозоната. Това каза пред БНР ротационният председател на Съвета за съвместно управление (ССУ) Костадин Ангелов, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, председател на парламентарната комисия по здравеопазване. "Ще внесем такъв бюджет, който има амбицията да задоволи..
Слънчево ще е времето днес, ще духа слаб вятър от североизток. Минималните температури сутринта ще бъдат между минус 8° и минус 3°, в отделни котловини - до минус 10°. Максималните температури през деня в повечето места ще бъдат между 0° и 5°, в крайните югозападни райони – до 9°-11°.
Eдно от най-обичаните и очаквани събития за почитателите на мелнишкото вино и българските традиции – „Златен грозд“ отново събра на мегдана на най-малкия, но изпълнен с дух – град Мелник. Събитието представи най-добрите местни вина, съчетавайки ги с богата културна програма и кулинарни изкушения. Гости на първия ден на фестивала бяха Йорданка Чобанова..
Снежни приключения и незабравими емоции изпълниха ски парк „Картала“ по време на тазгодишния Зимен празник. Стотици любители на планината приеха с ентусиазъм отправените към тях забавни предизвикателства и показаха спортен дух в различни състезания, сред които ски слалом-мини, сноуборд слалом, пързаляне с шейни и теглене на въже, а победителите в тях..
Общо 14 групи взеха участие във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман". Тринайсет от групите, без домакините, участват и в конкурса на фестивала, където ще бъдат връчени награди в различни категории - атрактивност, стилистика на костюмите, маски и обредност. Сред сурвакарите в местната група има и бебе на 2 месеца и половина. В традиционния..