Регионалният обучителен семинар е организиран от Института по социални дейности и практики, във връзка с новата Европейска директива, която изисква установяване на минималните стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления в националните законодателства на държавите-членки на ЕС.
„Въпреки че България е в етап на транспортирането на тази директива, законодателните промени се бавят“ - коментира д-р Надя Стойкова, програмен председател на Института по социални дейности. На пресконференция с медиите, тя представи същността и целите на новите законодателни промени, една от които е „да се даде повече информация на гражданите за правата на жертвите на престъпления, особено на най-уязвимата група-децата“.
Над 1700 са случаите на пострадалите от различни престъпления у нас деца, през 2015 г., които са стигнали до съда. Над 400 са малолетните и непълнолнелотните деца, които са ставали жертва на тежките престъпления, влизащи в новата европейска директива, а именно-домашното насилие, експлоатацията, сексуалното посегателство и трафика на деца.
„Вече две години, в България се работи за въвеждането на новия модел, в който, пострадалите при тежки престъпления деца, са защитени от различните структури-правосъдие, социални служби, полиция, здравеопазване. За тази цел, са създадени и два детски центъра- в Монтана и в Шумен“-сподели ръководителят на проекта Дарина Янкова, според която, такъв център скоро може би ще бъде създаден и в Благоевград. Част от него е и така наречената „синя стая“, в която става разпитът, на пострадалото при някакво престъпление, дете. „Целта на щадящото помещение за изслушване е да се намали както първичната травма от престъплението, така и вторичната травма, която може да се получи по време на самия разпит“ - каза за Радио Благоевград Марияна Шотева, първият съдия в България, който е разпитвал деца в „синята стая“.
Репортаж на Биляна Славчева можете да чуете от звуковия файл.
„Кривият тунел“ в Кресненското дефиле е ремонтиран. Вече е осветен. Подновена е пътната настилка. Съоръжението е пребоядисано. Маркировката е подновена. Това съобщи на брифинг днес главен инспектор Сергей Алексов, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Благоевград. Сменени са разделителните елементи през Кресненското дефиле, т.н. колчета. АПИ..
Възрастна жена е пострадала при пожар в къща в Перник. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, съобщават от пресцентъра на ОДМВР- Перник. На подадения сигнал реагирали незабавно и локализирали пламъците два екипа пернишки огнеборци. Засегнати от пожара са техника и мебели, опушени са и стените на жилището. Пострадала е 85-годишна жена собственичка..
Благоевградчани почетоха Деня на Св. Харалампи. Десетки миряни донесоха още вчера бурканчета с мед, които тази сутрин бяха подредени в църквата „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“. От години бурканчетата с мед се подреждат под формата на кръст, а до тях греят свещички, запалени за здраве и благоденствие. Вярващи в силата на..
Професионалната гимназия по селско стопанство "Свети Климент Охридски“ в Кюстендил организира „Седмица на лозаря”. Инициативата ще се проведе от днес до 14 февруари. Програмата включва провеждането на открит урок на тема "Размножаване на лозя“ и практика по резитба на лозя в опитното стопанство на гимназията. Лекция на тема "Основи на резитбата на..
Започна набирането на творби за участие в осемнадесетото издание на конкурса "Пролет върху листа". Той се организира от Община Кюстендил и е утвърден форум на детското творчество, радващ се на много широка популярност в цялата страна. Детските творби се приемат до 21 март на адреса на отдел "Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил –..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свои покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при гоненията..
Грипната епидемия се прекратява от днес /10 февруари/ и присъствените учебни занятия се възстановяват. От обявяването на епидемията на 30 януари досега учебният процес в Пернишка област се провеждаше дистанционно. За периода, в който действаха противоепидемичните мерки, заболеваемостта е намаляла два и половина пъти и е под 100 на 10 000 души,..