Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За замърсяване на река Драговищица, край Босилеград, сигнализират българи от Западните покрайнини

За замърсяване на река Драговищица край Босилеград, Сърбия, която тече и в Кюстендилско и се влива в река Струма, съобщи председателят на Културно-информационния център на българското малцинство "Босилеград" Иван Николов. Замърсяването на реката започнало още преди две години, когато местните жители сигнализирали, че в нея се изливат отпадъчни води от "пилотни" съоръжения за технологично изследване на флотационната преработка на олово и цинк в близка местност.      

     Планинската река започнала да получава млечно-бяло оцветяване. Като резултат от това изчезнала планинската пъстърва, а по-късно местните разказали, че добитъкът им не иска да пие вода от реката. В резултат на подадени оплаквания до сръбското министерство за защита на околната среда, от там отговорили, че екологичните и хидрогеолочните инспекции следят положението и че не е регистрирано присъствие на тежки метали в реката. 

   "Тук става дума за гранична зона между България, Сърбия и Македония, и освен сръбското Министерство на земеделието и защита на околната среда, трябва да се произнесе и Министерството на околната среда и водите на Р България и Министерството на околната среда и просторно планиране на Р Македония", категоричен е Николов.

    Замърсяването на реката започнало, след като британската компания "Минеко" заявила желание да открие мина за олово и цинк в село Караманица, край Босилеград. Мината е работила за кратко по времето на бивша Югославия и е закрита поради нерентабилност и липса на добри пътища, разказва Николов. 

    От Министерството на земеделието и защита на околната среда в Сърбия са заявили, че съгласно изискванията от Конвенцията за оценка на влиянието на проекти на околната среда в транграничен контекст, е задвижена процедурата за осведомяване на Министерството на околната среда и водите на Република България, и Министерството на околната среда и просторно планиране на Р Македония, с описание на планирания проект и възможните трансгранични влияния, но процеса на разглеждането на иска не са постъпили мнения и коментари на заинтересованите органи и организации, включително мнения и коментари от Р България и Р Македония, каза Николов. Според него обаче никой не може да гарантира, че експлоатацията на мината за олово и цинк в Сърбия, няма да предизвика екологична катастрофа, която да засегне трите държави.

    "Местните хора разчитат на реакция от страна на Министерството на околната среда и водите на Република България. Все пак, отпадъчните води ще се изливат в Драговищица и Струма, които напояват Кюстендилската котловина", коментира още Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пациенти искат гарантиран минимум на лекарства за онкоболни

Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири.  По..

публикувано на 24.01.25 в 09:29

Започва маскарадният фестивал „Сурва“ в Перник

 В Перник започва 31-ият Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва”. От днес до неделя над 12 000 носители на маскарадната традиция от страната и чужбина ще представят пред публика и жури традиционни обичаи и игри с маски. Официалното откриване е тази вечер със спектакъла „Сурвакарски мистерии”. Фестивалните прояви започват тази сутрин с научна..

публикувано на 24.01.25 в 09:24

Разкъсана облачност,температурите се повишават

Днес,24 януари, от запад на изток ще има временни увеличения на облачността, но само на отделни места ще превали слаб дъжд. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина ще е предимно умерен. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°.

публикувано на 24.01.25 в 05:21

На родна земя: Прибраха се моряците ни Любомир Чанев и Данаил Веселинов

Българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които прекараха 14 месеца в плен на йеменските хути, се прибраха у дома.  На летището, след 430 дни на раздяла, ги очакваха техните близки.  Заедно с двамата българи бе и румънски моряк, който бе посрещнат на летището от посланика на северната ни съседка. Освобождаването им от плен бе потвърдено..

публикувано на 23.01.25 в 17:24

Разследват мъж за разпространение на хероин

Окръжна прокуратура – Благоевград води разследване по образувано досъдебно производство за престъпление, свързано с наркотици.   Обвиняем по делото е Л.К., на 35 години, който на 22.01.2025 г. е спрян в лек автомобил на автобусната спирка в централната част на гр. Кресна. По време на проверката, мъжът е бил открит с 54,80 грама хероин – наркотично..

публикувано на 23.01.25 в 16:39

Учители от професионалните гимназии в Благоевград излязоха на протест

Учители в професионални училища в Благоевград протестираха пред сградата на общинска администрация. Тяхното недоволство е породено от факта, че ще бъдат редуцирани няколко паралелки в учебните заведения, в които те преподават, а не се предвижда редуциране на паралелки в профилираните гимназии- ЕГ, МГ и НХГ. Протестиращите се срещнаха с кмета на..

публикувано на 23.01.25 в 16:28

Публична лекция на д-р Мая Падешка в Югозападния университет

Лекция на тема „Образите на България и българите в Италия“ изнесе пред студенти и преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград д-р Мая Падешка. Тя е лектор по български език в университета „Ориентале“ в Неапол, преподавател и училищен ръководител на Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция, както и..

публикувано на 23.01.25 в 14:20