С ритуал по полагане на цветя пред бюст-паметника на Тодор Александров, благоевградската общественост отбеляза 93 години от смъртта му. Ръководството на ВМРО – Благоевград, представители на общинската и държавната власт, на ЮЗУ и културните институции сведоха глава в памет на воеводата.
Народният представител Атанас Стоянов, припомни част живота и делата на легендарния водач на ВМРО. Стоянов категорично заяви, че Тодор Александров е една от най-значимите личности в историята ни и именно на него дължим националното си обединение.
„Това е един живот отдаден за българщината. Това е човека, който живя и се бори до последните си дни за свободата на българите в Македония. Неговия пример трябва да бъде заразен за всички нас и никога да не забравяме, че за да сме всички ние живи днес, умря Тодор Александров, и стотици знайни и незнайни герои.“
Атанас Стоянов каза, че във време като днешното, в което има дефицит на национални идеали, непреходни личности като Тодор Александров са в основата на бъдещето на страната ни и националния просперитет.
„Трябва да се обърнем към историята си и да вземем пример от националните ни икони - как са живели, как са се борили, какви ценности и идеи са имали. По този начин и ние да изкристализираме нашите съвременни идеали.
Депутатът припомни и определението, което енциклопедия Британика е дала на воеводата – Некоронованият крал на македонските българи.
(Чуйте звуковия файл...)
Тодор Александров е роден на 4 март в щипската махала Ново село, в семейството на учителя Александър Попорушев и Мария Хаджиянева-Попорушева. Учи в Радовиш и в българското педагогическо училище в Скопие, което завършва през 1898 г. с отличен успех. На 16-годишна възраст се включва във Вътрешната македоно-одринска революционна организация
Тодор Александров е убит на 31 август 1924 година
Манастирският синаксис е уважил молбата му и го е освободил от ръководната длъжност в светата обител край брезнишкото село Гигинци. За нов игумен е бил избран йеромонах Захарий. През следващата седмица протоколите от избора ще бъдат внесени за утвърждаване от епархийския митрополит. Архимандрит Никанор остава в манастира като монах. Той бе избран..
Със служба започна днешният празник, посветен на Трифон Зарезан, в черквата "Свети Георги Победоносец" в Черниче. Храмът, в който се съхраняват мощи на светеца, пренесени от Атон преди години, литургията отслужи отец Велизар. В двора на църквата днес бе отслужен водосвет, отец Велизар поръси за здраве всички присъстващи, а както повелява традицията,..
Богдан Александров е носителят на Националната награда за живопис на името на Майстора. Наградата се връчва всяка година на рождения ден на големия български художник. Лауреатът беше обявен днес на официална церемония в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Днес се отбелязват 143 години от рождението му. "Изключително..
Независимо от края на програмата „Грижа в дома“, тя ще бъде поета от социалното министерство, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Кюстендил. Програмата „Грижа в дома“, за жалост, приключи, а сумата по нея настина е много голяма - около 270 млн. лева. Затова вчера направихме среща с ръководството на Националното сдружение..
За поредна година благоевградското село Дъбрава посрещна десетки гости на традиционния си Празник на виното, където над 20 винопроизводители представиха своите селекции вина, произведени от най-добрите реколти, пред журито в състав Светлана Тренева, Васка Стоилова и Костадин Терзийски. Програмата откриха танцьорите към ФТА „Пиринче“, които бяха..
Няма да има намаление на социалнитe придобивки при приемането на новия бюджет. За това има пълно съгласие в сегашното сложно управление на страната. Това каза пред журналисти в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той пристигна в града за среща с актива на БСП и левицата, за да рязясни политиките, които партията ще..
В Дупница беше отбелязан 1 февруари – Денят за почит към жертвите на комунистическия режим. Представители на “Синя България” се събраха пред паметната плоча, поставена на мястото на трудово – изправителното селище, съществувало преди 80 години и известно като Дупнишкия концлагер. Намирало се е край река Джерман до Аракчийския мост. Въдворените там над..