Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Адам Лазовски: Британците искаме "специални отношения с ЕС", но не знаем какви точно

Няма политическа партия или движение, което да е напълно в подкрепа на оставането в ЕС.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мисля, че речта на Тереза Мей закъсня най-малко с 14 месеца. Тази реч тя трябваше да произнесе, когато стана премиер през юли 2016 година. Това не е реч за след 3-4 месеца на преговори. Със сигурност не научихме нищо ново, защото преговорите са в застой, а правителството не може да дефинира какво всъщност иска.

Това каза за предаването "Събота 150" по Хоризонт професорът по право към университета в Уестминстър Адам Лазовски. Според него речта е своеобразна победа за привържениците на „мекия Брекзит“:

Признак за това е така наречения „преходен период“. Това предполага, че е налице „добра воля“ от страна на правителството, но въпросът е как всъщност дефинираме „мек“ и „твърд“ Брекзит.  За мен „твърд Брекзит“ означава напускане на ЕС без никакво споразумение. „Мек Брекзит“ е порядъчно регулирано напускане на блока.  Моето усещане е,  че Тереза Мей иска регулирано излизане от ЕС.“

Преходният период е брилянтна идея. В момента обаче, в който стане дума за детайлите, настъпва пълен кошмар. Защото има нужда да се преговаря по основни въпроси като ангажиментите на Обединеното кралство за тези две или повече години и за това как ще се прилагат европейските закони във Великобритания през този период? Важно е да се знае и какво ще плаща Великобритания в европейския бюджет.  Проблемът е, че премиерът говори за нещата така като че ли ще се случат точно както ги излага, а всъщност това е само една позиция в преговорите. Не става дума за това дали ще получим каквото искаме ние, а с какво ще се съгласи ЕС. Най-добрият сценарий според мен, е да се удължи двегодишния преходен период . По този начин, оставайки в съюза, няма да се налага да се решават незабавно всички тези сложни законови и институционални проблеми. Нужно е повече време за преговори.

В деня на речта, ветеранът-политик от Консервативната партия и бивш вицепремиер Майкъл Хезълтай заяви,че Великобритания никога няма да напусне ЕС и дори след години ще се присъедини към Еврозоната. Според Лазовски обаче това не може да се случи, защото общественото настроение е за напускане:

Партията на Лейбъристите е много трудно да се определи дали е за Брекзит или против него.  Консервативната партия също е разединена по въпроса. Либералдемократите са твърде малко в парламента, за да направят нещо. Шотландската национална партия беше отслабена след общите избори... Няма политическа партия или движение, което да е напълно в подкрепа на оставането в ЕС.

По повод заявката на Тереза Мей, че ще следва свой модел в отношенията с ЕС, ученият коментира:
Това чакат да чуят главният преговарящ с Лондон от страна на ЕС -  Мишел Барние и останалите - какво иска Великобритания. Тук се връщаме на изходна позиция. Искаме да имаме специални отношения с ЕС, но не знаем какво точно искаме. Жалко е, че премиерът гледа само към канадското споразумение с ЕС, което е само едно от много сключени от ЕС. Има много модели. Моят личен проблем с тази реч е, че отново и отново става ясно, че ние нямаме никакви ясни идеи. Какво имаме в момента на масата за преговори - „сметката по развода“, северноирландската граница и правата на гражданите. Не е ясно колко ще внесе Великобритаиня в бюджета на ЕС,  което погрешно се представя като сметка, а всъщност са финансови задължения. По северноирландската граница са нахвърляни много общи идеи, които много трудно могат да бъдат приложени, ако изобщо бъдат приети. А за правата на гражданите от ЕС пак чуваме как те са желани и могат да останат, а в същото време министерството на вътрешните работи ги депортира.
Прочетох изявление на Мишел Барние след речта, в което, по мое мнение, той е прекалено вежлив, като казва, че има някои много добри намерения от страна на Великобритания, но отново - липсват идеи. Ето защо не смятам, че преговорите следващата седмица ще доведат до някакъв пробив.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Европейски реакции след речта на Тереза Мей за процеса на Брекзит

Сдържан оптизимъм предизвика в ЕС вчерашната реч на британския премиер Тереза Мей . Във Флоренция Мей обяви, че Великобритания е готова да спазва правилата на Европейския съюз и да прави вноски в неговия бюджет две години, след като напусне блока през..

публикувано на 23.09.17 в 12:05