Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада, известно още като СЕТА влезе в сила тази седмица. Ден преди това британският премиер Тереза Мей посети Канада в опит да договори нов документ, отнасящ се до двустранните отношения след като Обединеното Кралство напусне Европейския съюз. По време на посещението Мей и Джъстин Трюдо заявиха, че биха желали да копират условията от СЕТА директно в един бъдещ двустранен канадско-британски договор, след като Великобритания излезе от ЕС. Мей и Трюдо дори обявиха, че създават работна група, която да уточни подробностите по евентуалното бъдещо споразумение, а британският премиер заяви, че Лондон вече е обсъдил плановете си с Брюксел. Журналистът Веселин Паунов, кореспондент на БНР в Лондон коментира:
СЕТА е изключително изгоден договор за Великобритания в рамките на ЕС, защото британският износ ще се възползва от отмяната на 98% от вносните канадски мита, а около 10 000 британски фирми търгуват с Канада. Някои от министрите в кабинета на Мей не крият, че споразумение от типа на СЕТА е точно това, което искат да бъде сключено с ЕС след излизането на Великобритания от него. Това че британците вече мислят за двегодишен преходен период след напускането на блока може да бъде само добра новина, защото това ще даде сигурност на бизнеса да не прибързва с бъдещите сделки.
Критиците изтъкват, че СЕТА ще отслаби ЕС, а респективно и всеки един друг бъдещ партньор, по отношение на защитата на правата на потребителите, което включва и безопасността на храните. Твърди се, че споразумението е благоприятно само за едрия бизнес и загърбва човешките права и опазването на околната среда. Така че отстъпки и промени в тези области са напълно възможни са напълно възможни в бъдещото споразумение между Великобритания и Канада.
Радетелите на Брекзит могат само бурно да аплодират СЕТА, защото ще премахне така мразената от тях зависимост от Европейския съд, като я замени с някаква версия на корпоративна съдебна система.
Въпреки че преговорите за Брекзит боксуват, британците не спят, като шетат по света, за да пробват почвата за бъдещи търговски споразумения. В това отношение визитата на Тереза Мей в Канада бе проследена внимателно и получи висока оценка. Някои наблюдатели нарекоха посещението „акт на отчаяние“, именно защото виждат в него опит да бъде запазен достъпа поне до един от пазарите, които евентуално ще загуби след Брекзит.
Преди референдума за Брекзит сегашният външен министър Борис Джонсън гръмко облъчваше гласоподавателите с твърдението, че страните по света ще се редят на опашка да правят бизнес с Великобритания. Това обаче не се случва.