Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скална и земна маса продължава да се свлича по пътя към Рилския манастир


Огромни количества скална и земна маса  продължават да се свличат по пътя към Рилския манастир. Миналата година в продължение на  три дни достъпът до светата обител беше  невъзможен. И това се случи  само няколко месеца след приключване на цялостната рехабилитация на 30 километровата пътна отсечка.  Срутванията  продължават и през настоящата година. Проблемът  е много сериозен, не отричат институциите.  Но това  не отменя факта, че  животът на хилядите туристи и поклонници, тръгнали към манастира,  е застрашен. Стотици хиляди тонове земна и скална маса могат да се активират всеки момент.

Вчера беше храмовият празник на манастирската черква „ Света Богородица“.  След два дни е големият празник на манастира -  успение на Свети Йоан Рилски Чудотворец.  По пътя към най- известния на света и най-посещаван обект, символ на  българската духовност и православна вяра  се върви много трудно, бавно и рисково. На километър преди светата обител, върху пътя са се изсипали тонове скали, камъни и земна маса.  Никой не смее да разчиства, за да не предизвика ново свличане. Кахърен е игуменът на манастира Епископ Евлогий. Защото е поискал от институциите сигнализиране на проблемния участък със светофарна уредба, но вариантът е бил отхвърлен като неудачен и забележете  рисков.  Жива охрана и регулиране на движението  е осигурено едва от вчера и  до неделя. 

Проектът за рехабилитация на пътя от Рила до Рилския манастир има своята история.  Изпълнението му беше отлагано три пъти от 2011 година насам. Още в този период  някои неща, включително и законови норми са били пренебрегнати, споделя кметът на Рила Георги Кабзималски.

Тепърва  компетентните институции ще се занимават с  проблема по пътя за Рилската света обител и ще извършат сериозно обследване на  терена на свлачището. Което  всъщност е срутище, поправя ни един от известните наши пътни проектанти инж. Петър Игнатов, който в момента работи по укрепването на Източното крило на манастира. 

Подценен ли е рецидивиращият проблем или е предизвестен?  Отговорите потърси репортерът Кети Тренчева. Чуйте звуковия файл, видео можете да видите тук - >>>






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46