Днес се навършват 41 години от смъртта на Елвис Пресли и милиони почитатели отдават почит на Краля на рока. Той е най-голямата звезда на рокендрола, най-продаваният солов артист в историята на поп музиката, смятан е за една от най-значимите личности в поп-културата на 20 век.
Повече от четири десетилетия след смъртта на певеца,елвисманията все още е "жива" - около 500 000 души посещават гроба му всяка година.
Елвис Пресли умира на 16 август 1977 г. в дома си в Грейсланд в Мемфис, вероятно от свръхдоза приспивателни и успокоителни. Смъртта му разтърсва САЩ. Не остава и следа от настъпилото към него безразличие. Продажбата на албумите му рязко скача. Два от тях стигат до върха на класациите за кънтри-енд-уестърн – From Elvis Presley Boulevard от 1976 и Moody Blue от 1977 г. Нито един от продадените билети за концертите от есента на 1977 г. не е върнат, въпреки че те не се състоят. След смъртта на Елвис са издадени три пъти повече албуми, отколкото приживе.
Елвис тръгва по пътя на музиката през 1954 година и бързо става известен в цялата страна. С поредица от успешни сингли и телевизионни участия, той се превръща във водеща фигура в зараждащия се стил рокендрол. През 50-те и 60-те години на миналия век участва и в киното, издава и филмова музика, но след 1968 година подновява концертната си дейност, до смъртта си през 1977 година. Елвис Пресли печели 3 награди Грами, получава и Грами за цялостен принос.
В рубриката „Песента на спомена“ се връщаме назад във времето заедно с българския Елвис Пресли - Цветелин Атанасов, известен като Цецо Елвиса и песента "Heartbreak Hotel". (чуйте звуковия файл)
Цветелин Атанасов
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..