В предаването на Радио Благоевград за история и национална култура днес бе излъчен документален запис от откриването на паметната плоча, в който кметът на община Кресна Николай Георгиев казва: "Тази година, на 5 октомври ще честваме 140 години от избухването на Кресненско-Разложкото въстание.
Само няколко месеца бяха необходими на нашия народ да изкрещи за справедливост в лицето на Великите сили, който разделиха Санстефанска България на Берлинския конгрес и върнаха в пределите на Османската империя неразривно свързани с българското землище географски дялове от нашето Отечество, включително нещастна Македония. Неизброимите мъки, тежнения и страдания на моите прадеди ги подтикнаха в началото на октомври 1878 г. да изоставят всичко, да грабнат пушките и да се изправят срещу вопиющата неправда.
В тази неравна борба хиляди оставиха своите кости, десетки хиляди се превърнаха в емигранти в собствената си страна, но борбата роди и своите велики герои.
Днес, заставам пред вас с чувство на изпълнен дълг към паметта и делото на героя от Кресненско-Разложкото въстание, Стефан Георгиев Карчев !
Стефан Карчев е не само велик българин, патриот, родолюбец, народен будител, забележителен учител и родом от Кресна. Той е и секретар на Главния войвода на Въстанието, Стоян Карастоилов и като такъв изпълнява с душа и сърце своята длъжност до момента, в който е ранен тежко в дясната ръка. В Кресна още пазим джобният часовник на майор Калмиков, подарен на памет на Стефан, за неговото себеотрицание и жертвоготовност.
Домът на семейство Карчеви в град Ветрен заслужава този дар от признателна Кресна, защото тук Стафан намери най-добрата почва за разпространение на наука и образование. Като истински сеяч на слово и знание той разгърна мащабна будителска дейност и се превърна в символ и на вашия град. И днес още се разказват легенди, че когато децата преминавали пред този дом на 24 май, поглеждали с благоговение към възрастния човек на прага и прошепвали с нескрито вълнение и трепет: "Вижте, вижте, това е старият учител !"
Кресна дължи признание и огромна благодарност на ветренци, че са приели Стефан Карчев и са му позволили да се превърне в истинска легента и пример за подражание на всеки, който иска да отдаде живота си в полза на род и родина.
Дълбок поклон към теб, учителю ! Признателна Кресна знае и вечно ще помни своите герои!"
На тържеството за откриването на паметната плоча присъстваха и председателят на общинския съвет на община Кресна - г-жа Мая Божинова, кметът на община Септември г-н Марин Рачев, кметът на гр.Ветрен г-н Радослав Лютаков, заместник кметове и кметове на кметства от Кресна и множество граждани на гр.Ветрен и община Септември.
В звуковия файл можете да чуете документалния запис от думите на Николай Георгиев
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..