„Законът за защита на животните, забранява по принцип, всяко нехуманно действие срещу животните-това означава причиняване на болка, страдание или страх у животните и проява на всякаква форма на жестокост. Това е записано в член 7 на Закона за защита на животните“-коментира за Радио БлагоевградАлександър Гошев, отговарящ за връзките с обществеността в РИОСВ-Благоевград, в отговор на зададен от медията ни въпрос, свързан със сигнал, подаден от гоцеделчевските природозащитници, според който, използваните екзотични животни-маймунка, крокодил, питон, папагал Ара и игуани, на проведения наскоро Неврокопски панаир в Гоце Делчев, е не само нехуманно, но и противозаконно.
Според Димитър Попов, от БДЗП-Гоце Делчев, който е подал сигнал в МОСВ, изложените на гоцеделчевския панаир животни са били изложени на силен стрес и шум, което е не само нехуманно, но и противозаконно. „Някой от тях най-вероятно бяха и упоени, защото не се движеха, освен това бяха транспортирани с контейнери, по-малки от размерите на самите животни.“-коментира още Димитър Попов.
След подадения от него сигнал до МОСВ, „РИОСВ-Благоевград се самосезира и извърши проверка след публикации за противозаконна експлоатация на диви животни, по време на традиционен есенен панаир в град Гоце Делчев. При проверката не са установени животни, посочени в сигнала. Не е установено и моторното превозно средство, с което са превозвани животните”- съобщиха от пресцентъра на екоинспекцията. От там вече са изпратили писма до кметовете на всички общини в своя териториален обхват, с което се обръща внимание при провеждане на панаири, временни пазари и увеселения, да не допускат предлагане на услуги и излагане на животни, без да се спазват разпоредбите на Закона за защита на животните.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Димитър Попов и с Александър Гошев. (Чуйте звуковите файлове...)
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..