Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Филипов: „Поклон за Вашето родолюбиво дело“

Разговорът в днешното издание на предаването „Изгрей зора“ с Владимир Филипов за извършеното от Община Кресна за възстановяването и запазването на паметта за събитията, белязали 5 октомври 1878 година като изключителна дата в историята на  Кресна, и останали в летописите като Кресненско-Разложко въстание, започна с думи на благодарност на екипа, работил повече от две години за подготовката на отбелязването на 140-ата годишнина от въстанието, към медиите и Радио Благоевград за сътрудничеството им в процеса на отразяване на инициативите.
Честванията на годишнината, на 5 октомври, започнаха с откриването на нов паметник на въстаниците в село Стара Кресна, както и паметна плоча, посветена на незабравимия учител-революционер Стефан Карчев. Заупокойна молитва, отслужена от Неврокопския митрополит Серафим, поднасяне на венци и цветя пред паметника на началник щаба на Кресненско-Разложкото въстание, Димитър Попгеоргиев Беровски, факелно  шествие и заря – това са само част от събитията, включени в тържествата, състояли се под патронажа на Президента на Република България Румен Радев.На 5 октомври 1878 година сборен отряд от около 400 въстаници, разделен на чети, под общото командване на Стоян Карастоилов (Стоян войвода) и атаман Адам Калмиков атакува османския гарнизон, разположен при Кресненските ханове. След 18-часово сражение, османската войска се предава. Пленени са 119 войници и 2 офицери, освободени са селата Влахи, Ощава, Ново село.На 11 ноември 1878 година Кресна и няки от околните села са опожарени от турските войски, а героичната съпротива на въстаниците в района продължава почти година.

Предлагаме Ви да чуете част от разговора на водещия на предаването „Изгрей зора“ Валентин Дишев и д-р Кирил Алексиев с Владимир Филипов за стореното от община Кресна в съхраняването на паметта за тази героична българска епопея: /Чуйте звуковия файл/





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21