„Тъжна е картината в българското село. България не е в Европейския съюз що се отнася до сектор земеделие, парите от еврофондовете отиват в ръцете на определен кръг едри земеделци. Затова често казвам, че гражданите станаха селски производители, което е парадоксално, а селяните избягаха в други държави да гонят земеделието “-категоричен е Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово, който покани екип на Радио Благоевград да установи на място една тъжна реалност-все повече жители на гоцеделчевско предпочитат да работят за гърците, вместо да обработват българската земя.
Репортерската ни проверка на картофеното поле край едно от пограничните гръцки села, установи точно това-българи масово вадят гръцки картофи за 25 евро на ден. „Трудът е тежък, чисто изкарваме 45 лева на ден, за осемчасов къртовски труд, но и на това сме доволни, защото в България получаваме около 300-400 лева заплата, а това е крайно недостатъчно, за да изхранваме семействата си“-коментираха част от българите, избрали да работят за гърците. „Тютюнът не ни е платен, картофите няма кой да изкупи, как и защо да стоим в България“-жалват се още българските земеделци, които са доволни от гръцките работодатели.
Нектариес е гръцки фермер, който отглежда около 300 декара с картофи и наема само българи за работна ръка, защото гърците не работят земеделска работа. Коментира, че „сънародниците ни са работливи и че в Гърция се живее добре, защото кризата вече е отминала“.
Подробностите можете за чуете в репортажа на Биляна Славчева, както и в разговорите с Иван Сабахлъков и с гръцкия фермер Нектариес:
Протестна подписка срещу честото спиране на електрозахранването в осемте села на Подгорието събират жителите на населените места. Тя е инициирана от кмета на Самуилово - Кирил Стоянов. Той твърди, че вече 18 години сигнализира за проблема, но няма никаква реакция от компетентните институции. По думите на Кирил Стоянов отговорност на "Държавно..
Пазарът в момента у нас е стабилен, уравновесен, с много добра конкурентна среда. По отношение цените на цялата гама храни, кривата се движи буквално върху кривата от 2023 г., но 2025 г. се оказва по-скъпа от миналата 2024 г. Главен виновник затова са цените на пресните плодове и зеленчуци, най-силно изразена е разликата при плодовете. „В..
Една различна изложба, събираща БИВОЛИТЕ на Евгени Серафимов и ДАНТЕЛИТЕ на Бистра Писанчева. Изложба, в която боята и конецът рисуват биволи. Изложба, в която нито живописта, нито дантелата са в традиционната си форма. Изложба, която разказва стари истории по един съвсем нов и неочакван начин. Всичко това ще видят посетителите на Националния..
Интересът към изучаване на гръцки език в ЮЗУ „Неофит Рилски“ е постоянен. В нашия регион развиват дейност гръцки фирми, които имат нужда от добре подготвени кадри, владеещи гръцки език. В съответните сайтове, предлагащи работни позиции, постоянно присъстват обяви, в които се търсят специалисти с гръцки език. Затова вярваме, че студентите, успешно..
Приветствам идеята за възраждане на фонд „Култура“ в Община Благоевград. Нормално е хубавите неща, които са се случвали назад във времето, сега да се продължат. Когато един проект е добър и работещ, не виждам нищо лошо да се подкрепи и надгради. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Христина Спасова, бивш заместник-кмет по културните дейности в..
Младият поп изпълнител Тихомир Митов- Timas и известният диджей и продуцент Fabrizio Parisi представиха съвместния си проект „ The Ghosts Behind“ в ефира на Радио Благоевград . Сингълът е вдъхновен от документалния филм на Адела Пеева „Чия е тази песен“. Кои са „Призраците зад нас“, както се превежда името на сингъла, чуйте в..
Иван Христов и Георги Христов са създатели на проекта „Благо ни е!“, който има за цел да популяризира Благоевград. Двамата създават съдържание в социалните мрежи, с което да привлекат вниманието на младите към града и да покажат колко красив е той във всеки аспект. При участието си в предаването „С усмивка в събота“ по Радио Благоевград, Иван и..