Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Витамин Д – защо е толкова важен?

Д-р Иван Вецев


На 2-ри ноември Националната пациентска организация и Фондация „МС-Общество-България“ ще отбележат съвместно Световния ден на витамин Д. 

Редица проучвания показват, че при 80-90 процента от хората има недостиг на този витамин.

В здравния час на предаването „Днес“ д-р Иван Вецев, експерт „Достъп до лечение“ в пациентската организация заяви, че в съвременното общество дефицитът на витамин Д е ясно изразен. „Причините за това основно са заседналия начин на живот, който водим, все по-честото ни пребиваване в офиси, и все по-малко разходки сред природата“ - каза д-р Вецев и допълни, че дневната доза витамин Д се получава при 20-30 минути слънчево излагане на ултравиолетови лъчи. Специалистът коментира още, че 90 процента от населението ни има този дефицит без да подозира, защото самата липса няма ясно изразени клинични симптоми. По често те са свързани с честа умора, изнервеност, нервно-психични разстройства, депресия, косопад, чупливи нокти, болки в ставите и мускулите.

Стана ясно, че дефицитът на витамин Д може да доведе до развитие на  различни заболявания, включително отключването на автоимунни такива. Витамин Д е изключително важен и за хората с множествена склероза.

В Световния ден на витамин Д НПО и Фондация „МС-Общество-България“ стартират информационна кампания. Две лаборатории в столицата ще предоставят по-евтини пакети на хора с МС./Публикувани на на сайта на НПО./ Всеки български гражданин може да изследва нивата на витамин Д в клинична лаборатория в града, в който живее.

Д-р Иван Вецев можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01