Качеството на туристическия продукт в България се подобрява. Повече проверки, по-малко нарушения и спад на оплакванията от туристи, отчита Комисията за защита на потребителите. Според председателя на Комисията Димитър Маргаритов, „все по-рядко се среща предоставянето на туристическа услуга в т.нар. некатегоризирани обекти, за разлика от минали години, когато това е било честа практика. Положителното развитие на сектора е свързано с две основни обстоятелства. Първо, желанието на самите търговци да повишат качеството на предоставяната от тях услуга. И второ – бдителността на потребителите, които все по-често сигнализират при проблем” - коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов. Той открои два от основните проблеми, от които се оплакват най-често потребителите - разочарованието на хората от разминаването между описаното в офертата и обективната реалност, както и от заблудите и нелоялните търговски практики при “ол-инклузив“ пакетите.
Председателят на Комисията за защита на потребителите коментира още, че в туристическите обекти в благоевградска област, също се констатира подобряване качеството на туристическите услуги, като вече почти не се наблюдава липса на категоризация на обектите. „Това върху което трябва още да се поработи е, стриктно и точно да се анонсира в офертите и в рекламите, категоризацията на обекта, за да няма заблуда на потребителите“ - коментира още Димитър Маргаритов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:
Димитър Маргаритов и Биляна Славчева
Георги Думанов е от 10 години е в туристическия бранш като собственик на хотел в Банско. По думите му, „за съжаление, българските туристи стават все по-малко, за сметка на чуждите и една от причините затова е ниската платежоспособност на българина. Проблемите в бранша идват най-вече от собствениците на апартаменти, които ги дават под наем, без да плащат данъци и по този начин ощетяват лицензираните хотели и къщи за гости“ - коментира за Радио Благоевград Георги Думанов, който уточни, че Банско вече се готви усилено за новия туристически сезон, който се очаква да бъде открит официално, между 10 и 15 декември. (чуйте звуковия файл)
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..