Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминалният психолог Тодор Тодоров: Полиграфското изследване не е неморално, унизително и не причинява болка

Силен интерес от страна на студенти, преподаватели и експерти предизвика публичната лекция на тема „Полиграфско изследване – технология и иновации”, която се проведе в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Събитието бе организирано от Катедрата по психология към Философския факултет и Дружеството на психолозите - клон Югозападна България. Криминалният психолог Тодор Тодоров разкри спецификите при полиграфското изследване и неговото приложение.

В кратка ресроспекция представихме процеса през какво се е минало, за да се стигне до тук. Има доста любопитни моменти от историята на човечеството в това отношение. Направихме и демонстрация, чрез която разсеяхме някои митове и легенди, свързани с полиграфското изследване, като например това, че по време на изследването човек изпитва болка. Другото е, че изследването е неприятно и унизително, че се задават въпроси от личен характер“, каза за Радио Благоевград Тодор Тодоров, който е член е на Американската полиграфска асоциация и Дружеството на психолозите в Република България. „Въпросите винаги са предварително обсъдени с изследвания човек“, допълни той.
 Снимка

По думите му, полиграфското изследване е метод и способ, който може да бъде полезен не само в криминалните изследвания, но и на много други места.

Само за миналата година през нашия екип са преминали около 1800 човека на полиграфско изследване, поръчано от работодатели, при набор на кадри. Всяка година с около 200-300 човека се покачва броят на изследваните лица“, каза още Тодоров. „Изследването обаче е напълно доброволно, т.е. никой не може да бъде подложен насила на детектор на лъжата“, допълни експертът.

По последни научни излседвания, които са в тази област, надежността на полиграфското изследване е около 97%, в зависимост от това какви формати тестове се ползват.

Полиграфът може да сгреши само ако човек има психиатричен проблем. В другите случаи детекторът не може да бъде излъган. По-правилно е, че може да бъде излъган човекът зад детектора“, категоричен е криминалният психолог Тодор Тодоров, който е и управител на фирма за психологически и полиграфски услуги.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31