В 5 часа местно време (12 часа българско) отвориха избирателни секции във Върмонт.
В Ню Йорк гласуването започна един час по-късно и ще приключи със закриването на избирателните секции в Хаваи в 18 часа местно време (6 часа сутринта в България на 7 ноември). Изборите се наричат междинни, тъй като те се провеждат две години след последните президентски избори и две години преди следващите през 2020 г. и всъщност те са референдум за политиката на републиканската администрация на президента Доналд Тръмп.
В студиото на Радио Благоевград днес гостува американският журналист Ед Кемик, който коментира политическата обстановка в САЩ пред Елеонора Тахова така:
- Защо са важни тези избори за aмериканците и как резултатите ще се отразят на световната политика и конкретно на Европа?
Важни са за американците, защото това са първите избори след избирането на президента Тръмп. Очевидно това е един вид референдум за работата му през първите две години, откакто е встъпил в длъжност. Също така резултатите от тези избори ще определят какъв процент от хората не одобряват работата на администрацията на Тръмп. Резултатите ще дадат отговор как хората оценяват работата му през тези две години. А ако демократите оглавят парламентарните комисии, могат да започнат разследвания по подозренията за съглашателство между предизборния екип на Тръмп и Русия на президентските избори през 2016 г. И победата, и загубата ще доведат до много интересно развитие на политическата обстановка в Америка. Що се отнася до Европа, ако демократите спечелят мнозинството от гласове, ще имат по-голямо влияние върху въпросите за външната политика. Все още обаче основна роля по външните въпроси играе президентът.
- Какви са Вашите очаквания за резултатите от изборите?
Колебая се и не мога да дам конкретен отговор, защото ситуацията е много непредсказуема. През 2016-а никой не очакваше Тръмп да спечели, но се случи. И все пак сега е по-различно, защото има изключително много участници в изборите и социологическите проучвания за отделните райони са много по-точни, отколкото когато в надпреварата са включени по-малък брой участници. Според това, което съм чел до момента, демократите ще вземат властта с малка разлика в Конгреса, но републиканците ще останат начело на Сената. Така че управлението ще е разделено между двете партии в следващите две години.
- Много от предложените за гласуване инициативи са резултат от граждански петиции. Кои от тях можем да откроим като по-основни?
Един от основните въпроси и за двете партии е темата за имигрантите, очевидно, поради различни причини. Също така и за здравеопазването. Мисля, че демократите наблягат много хитро върху тази тема, защото две или три десетилетия въпросът със здравеопазването е голяма бъркотия в Америка. Така или иначе на всички е ясно, че Obamacare няма да съществува още дълго, но всички се питат какво следва.
Икономиката също остава важна тема. Само преди ден Тръмп оповести нови данни, че към момента процентът на безработицата е изключително нисък, а работните места непрекъснато се увеличават. Тази година дневното заплащане на хората се е вдигнало толкова рязко, колкото не се е вдигало през последните десет години.
- Какви ще са последствията ако демократите станат мнозинство в Камарата на представителите или ако поемат контрол върху Сената?
Ако републиканците изгубят контрола в Конгреса, Тръмп ще бъде и по-ограничен, и по-разгневен и дори неуравновесен. Той непрекъснато обаче твърди за себе си, че е гъвкав, че е човек на сделките и няма да се учудя ако опита да се сближи с демократите. Знам, че звучи странно, но мисля че би го направил. Демократите да поемат контрол над Сената е невъзможно, но ако се случи, всички прогнози ще се сгромолясат. Изобщо нямам представа какво би могло да стане. Ако демократите получат мнозинство в Конгреса вероятността за започване на процедура по отстраняване на Доналд Тръмп от президентския пост (импийчмънт) ще се увеличи значително. Но отчитайки факта, че през по-голямата част от живота си Тръмп е бил демократ, а не републиканец, би се сработил лесно с тях. За него е важно хората да го харесват, да бъде център на вниманието, в светлината на прожекторите и най-добрият начин за това би бил ако спечели контрола в Сената.
- Как се ще промени Америка след тези избори?
За съжаление съм на мнение, че в скоро време нищо съществено няма да се промени. Даже нещата ще станат още по-объркани.
Разговора можете да чуете в звуковия файл
В изложбата „Електрониката в Благоевградска област“ ще бъдат представени изделия на над 20 фирми, работили и работещи в областта на електрониката, радиотехниката и съобщителната техника от 60-те години на миналия век до днес. Подготвя се каталог с пълните технически параметри на представените образци. Представители на академичния екип на..
Телевизионен екип от Сингапур гостува в Рибново и снима филм за местните традиции. За гостите от далечна Азия разказа в ефира на Радио Благоевград преподавателят Ибрахим Кадриев, който популяризира родния край във фейсбук групата „Рибново-традиции от векове“. „Аз съм нещо като местната медия, която снима всичко случващо се в Рибново. Идеята ми е да..
В община Бобошево са били изненадани от писмото от Агенцията за бежанците при Министерския съвет, в което се предлага в бившето училище в село Сопово след ремонт да се настанят 15 момчета до 18 години от Сирия. Средствата за ремонта да се осигурят от Агенцията. Жителите на общината, която неслучайно наричаме Българския Ерусалим, категорично не..
Високите цени в началото на годината продължават да бъдат икономически проблем, но според икономиста Румен Гълъбинов страната ни върви в правилната посока. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че през последните години наблюдаваме постоянна надпревара между ръста на доходите – заплати и пенсии – и цените. Макар инфлацията да е значително..
Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..