Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биляна Карадакова: Правото е било това - да защитим отечеството, а не да искаме чуждото


С тези думи д-р Биляна Карадакова (РИМ - Благоевград) завърши разказа си за част от фактологията, свързана с историята на Сръбско-българската война, в разговор с водещия на предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора” - Валентин Дишев - и с участието на д-р Кирил Алексиев и д-р Илко Дренков.

Войната - „мотивирана” от несъгласието на Сърбия със Съединението на Княжество България и Източна Румелия - започва на 2 ноември (по „стар стил”) 1885 г. с нахлуване на сръбската армия в българската територия, предшествано от няколко провокации (на 27 септември, както и месец по-късно). На 4 ноември сръбски войски превземат Трън, а настъплението на Нишавската армия към София е забавено от упоритата българска съпротива, в която участва и местното население. Това дава възможност на българските части, съсредоточени след Съединението по границата с Турция, да извършат нечуван марш от югоизточната до западната ни граница и се окопаят на Сливнишката позиция. На 6 ноември започва сражение по цялата фронтова линия, на 8 ноември на места българските части преминават в контранастъпление. В резултат очакванията за войната са напълно променени. В повече европейски вестници пише, че Великите сили трябва да се преклонят и да дадат Източна Румелия на България. На 10 ноември сърбите са разбити и при Драгоман, и отстъпват към Цариброд. На 12 ноември Русия и останалите Велики сили пращат нота на България за започването на мирни преговори между воюващите страни, нотата е подкрепена и от Османската империя, която вече сериозно се безпокои за сигурността на териториите си. В искането на Великите сили, обаче не е споменато нищо за признание на Съединението на България. Българското правителство отлага отговора си с извинението, че Александър I е на бойното поле (което е вярно); след 14 ноември нотата е отхвърлена; българският княз заповядва нападението да продължи. Той допуска мирни преговори само при признаване на Съединението. На 15 ноември българската армия превзема Пирот. На 16 ноември бойните действия са прекратени след нов ултиматум от Австро-Унгария. Преговорите за мир започват на 9 декември, а на 19 февруари 1886 година, в Букурещ, е подписан мирният договор.

В звуковия файл можете да чуете  фрагмент от разказа на д-р Биляна Карадакова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25