„Сметището се намира в частен имот, в земеделска земя, която попада и в „Натура 2000“, в близост до река Места и е предпоставка за реални екологични проблеми както за местните хора, така и за природата“ - категоричен е Димитър Попов.
Кметът на община Гърмен Минка Капитанова, коментира за Радио Благоевград, че това не е единственото нерегламентирано сметище в общината и отговорността за него е както на местната власт, така и на самия собственик, който засега остава неизвестен. „През годините, общината е почиствала неведнъж това сметище и ще го направим отново“-обеща Капитанова, която апелира местните хора да бъдат по-отговорни и да изхвърлят своите отпадъци, на регламентираните затова места.
След направената проверка от РИОСВ-Благоевград, по сигнал и на нашата медия, ни бе изпратено становище, в което се казва : „По повод последния сигнал в РИОСВ - Благоевград, бе извършена проверка на място на 30.11.2018 г. Установено е, че Община Гърмен вече е почистила голяма част от площтта заета с отпадъци, извършено е подравняване на терена, както и са отпочнати действия по поставяне на дървена ограда с цел недопускане на нерегламентирано изхвърляне на битови отпадъци. Констатирано е и разпиляване на отпадъци, основно от хартиени и пластмасови опаковки, за което на Общината е дадено предписание за почистване на остатъчните замърсявания и възстановяване на терена”.
„Благодаря на медиите и на РИОСВ-Благоевград за бързата реакция и направената проверка, доволен съм и от обещанието на кмета Минка Капитанова да бъде почистено сметището, но ако не се предприемат никакви по-нататъшни мерки за опазването на защитените зони от „Натура 2000“, в част от които попада и това сметище, ще подам сигнал и в Европейските институции“ - коментира още Димитър Попов, председател на БДЗП-Гоце Делчев.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Димитър Попов и с Минка Капитанова
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..