“В началото чистих сам в градинката около 5-о основно училище в Благоевград, където разхождам сина си. Споделих с приятели, които се оказаха отворени към идеята. Събирахме се все повече и повече съмишленици и започнахме да чистим и други ключови райони в града“, каза в студиото на Радио Благоевград Борис Джолев от инициаторите. (Чуйте в звуковия файл...)
“Хората в началото гледаха малко странно на тази наша инициатива, но сравнително бързо разбраха, че това е нещо положително и което е време да започнем всички да правим“, добави Борис. Замърсяването е не само естетически проблем, а и социален. Съвсем друго е усещането, когато се разхождаш и около теб е чисто“, каза още той.
„Някои места ги чистихме повторно като Ловния дом и Бачиново. За съжаление само за месец, след като изнесохме огромно количество отпадък от тези места, се наложи да чистим отново и отпадъците бяха дори повече. Въпреки това мисля, че е малък броят на хората, които замърсяват. Това главно са деца и тийнейджъри, които криво разбират бунта. В никакъв случай обаче не е правилният бунт да си изхвърлиш бутилката в парка или във Вароша“, каза още Борис. По думите му проблем с липса на кошчета за отпадъци и контейнери в града няма. „Където и да сме чистили, в радиус от 150 метра има кош или контейнер. Дълг на всеки от нас е да почиства ежедневно, не веднъж в годината в организирани кампании. Живеем в чудесен град, прекрасна страна, от нас зависи да ги запазим такива и за следващите поколения“, призовава той.
„Нашият град е нашият дом. Ние наистина можем да променим някои неща около нас. Малко активност, усмихнато настроение и лек план за действие правят нещата напълно възможни. Заповядайте следващата седмица заедно да усмихнем децата на Благоевград и да почистим следващото замърсено място“, пишат във фейсбук групата „За нашия Благоевград“ доброволците и призовават всеки, който има добра идея, да я сподели с тях и с общи усилия да я осъществят.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..