“В началото чистих сам в градинката около 5-о основно училище в Благоевград, където разхождам сина си. Споделих с приятели, които се оказаха отворени към идеята. Събирахме се все повече и повече съмишленици и започнахме да чистим и други ключови райони в града“, каза в студиото на Радио Благоевград Борис Джолев от инициаторите. (Чуйте в звуковия файл...)
“Хората в началото гледаха малко странно на тази наша инициатива, но сравнително бързо разбраха, че това е нещо положително и което е време да започнем всички да правим“, добави Борис. Замърсяването е не само естетически проблем, а и социален. Съвсем друго е усещането, когато се разхождаш и около теб е чисто“, каза още той.
„Някои места ги чистихме повторно като Ловния дом и Бачиново. За съжаление само за месец, след като изнесохме огромно количество отпадък от тези места, се наложи да чистим отново и отпадъците бяха дори повече. Въпреки това мисля, че е малък броят на хората, които замърсяват. Това главно са деца и тийнейджъри, които криво разбират бунта. В никакъв случай обаче не е правилният бунт да си изхвърлиш бутилката в парка или във Вароша“, каза още Борис. По думите му проблем с липса на кошчета за отпадъци и контейнери в града няма. „Където и да сме чистили, в радиус от 150 метра има кош или контейнер. Дълг на всеки от нас е да почиства ежедневно, не веднъж в годината в организирани кампании. Живеем в чудесен град, прекрасна страна, от нас зависи да ги запазим такива и за следващите поколения“, призовава той.
„Нашият град е нашият дом. Ние наистина можем да променим някои неща около нас. Малко активност, усмихнато настроение и лек план за действие правят нещата напълно възможни. Заповядайте следващата седмица заедно да усмихнем децата на Благоевград и да почистим следващото замърсено място“, пишат във фейсбук групата „За нашия Благоевград“ доброволците и призовават всеки, който има добра идея, да я сподели с тях и с общи усилия да я осъществят.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..