“В началото чистих сам в градинката около 5-о основно училище в Благоевград, където разхождам сина си. Споделих с приятели, които се оказаха отворени към идеята. Събирахме се все повече и повече съмишленици и започнахме да чистим и други ключови райони в града“, каза в студиото на Радио Благоевград Борис Джолев от инициаторите. (Чуйте в звуковия файл...)
“Хората в началото гледаха малко странно на тази наша инициатива, но сравнително бързо разбраха, че това е нещо положително и което е време да започнем всички да правим“, добави Борис. Замърсяването е не само естетически проблем, а и социален. Съвсем друго е усещането, когато се разхождаш и около теб е чисто“, каза още той.
„Някои места ги чистихме повторно като Ловния дом и Бачиново. За съжаление само за месец, след като изнесохме огромно количество отпадък от тези места, се наложи да чистим отново и отпадъците бяха дори повече. Въпреки това мисля, че е малък броят на хората, които замърсяват. Това главно са деца и тийнейджъри, които криво разбират бунта. В никакъв случай обаче не е правилният бунт да си изхвърлиш бутилката в парка или във Вароша“, каза още Борис. По думите му проблем с липса на кошчета за отпадъци и контейнери в града няма. „Където и да сме чистили, в радиус от 150 метра има кош или контейнер. Дълг на всеки от нас е да почиства ежедневно, не веднъж в годината в организирани кампании. Живеем в чудесен град, прекрасна страна, от нас зависи да ги запазим такива и за следващите поколения“, призовава той.
„Нашият град е нашият дом. Ние наистина можем да променим някои неща около нас. Малко активност, усмихнато настроение и лек план за действие правят нещата напълно възможни. Заповядайте следващата седмица заедно да усмихнем децата на Благоевград и да почистим следващото замърсено място“, пишат във фейсбук групата „За нашия Благоевград“ доброволците и призовават всеки, който има добра идея, да я сподели с тях и с общи усилия да я осъществят.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..