„Човечеството вече живее на екологичен кредит, а всички ние сме тези, които можем да променим това“, казва Блажка Димитрова, която е управител на Сдружение „Нулев отпадък“ България. (Чуйте в звуковия файл...). Тя и нейните колеги от сдружението са приели присърце идеята да пазят природата и въобще всичко, което ни заобикаля и да живеят така, че да пазят максимално ресурсите около нас. Редовно правят и обучения, в които обясняват как да живеем с „нулеви“ отпадъци и защо е важно да спазваме пет прости принципа на „zero waste”, а те са:
1. Refuse – Отказвам това, от което нямам нужда.
Задавате ли си въпроса „Наистина ли имам нужда от това?“, когато правите някаква покупка?
2. Reduce – Намалявам употребата на нещата, от които имам нужда.
Има едно движение, обобщено под думата „Reducetarian“. Идеята му е да започнем да се борим с консуматорската си природа, като намалим употребата на всичко – от храна, през дрехи, до техника.
3. Reuse – Използвам многократно нещата, от които имам нужда.
Дрехите! Не можем без тях, нали? Сериозен проблем на много жени е трупането на дрехи, чанти и обувки, които залягат в гардероба и се носят веднъж или два пъти.
4. Recycle – Рециклирам всичко, което не попада в предишните три групи.
Кутии от мляко, опаковки на хранителни продукти, капачки, стъкло, хартия, метал и куп други неща, които ежедневно изхвърляме в кофите за боклук. Повечето от тези неща можем да рециклираме успешно.
5. Rot – Компостирамe всичкия органичен отпадък от кухнята. Наличието на компост е идеален източник на чиста тор.
Да живеем екологично е толкова лесно, колкото може да бъде всеки навик. Ако учим децата си да се грижат за природата още докато са малки, за тях това ще се превърне в нещо естествено, за което дори няма да се замислят. Докато учим децата си на някои нови навици, може пък да се стараем да променяме наши стари такива, които не са в хармония с екологията. „Не гледайте на екологичния начин на живот като на нещо трудно и скучно, а като на нещо положително за нас и живота, който водим“, казва Блажка Димитрова и добавя, че началото винаги е трудно.
По думите й хората имат нужда стъпка по стъпка да им се каже какво да правят или да не правят, затова и се заема със задачата да напише книга-наръчник за това как да живеем „зелено“ и да пазим природата около нас.
„Бих посъветвала хората да започнат от някои простички неща, като това да забравят за найлоновите торбички. Изберете платнени такива и ви гарантирам, че за един месец ще спестите около 5 лв. от торбички и ако тази сума не ви впечатлява, ето какво може би ще: Помагате на околната среда и не я карате 500 години да живее с вашата найлонова торбичка. Друг съвет - вземете си бутилка за вода за многократна употреба. Имаме нужда от минимум 2 литра дневно и затова най-ефективното решение, което в дългосрочен план ще ви спести и доста пари, е бутилка за филтриране на водата. Тези бутилки са вечни, нужно е само да сменяте филтъра. Може да си пълните вода от всякъде и забравяте завинаги за пластмасовите бутилки. Следващият съвет е: Купувайте насипно! Също така ако си носите храна от вкъщи на работното място, правете го в кутии за многократна употреба“, казва още Блажка Димитрова.
Еврокомисията предупреди, че ако не се предприемат спешни мерки през 2050 година в океаните ще плуват повече пластмасови отпадъци, отколкото риба.Редица държави вече подеха борба срещу ненужните опаковки.
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..