Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блажка Димитрова от Нулев отпадък – България: Можем да живеем екологично с някои много прости стъпки

За много хора опазването на природата е свързано с това, че не изхвърлят отпадъци на улицата и когато ходят сред природата, не оставят след себе си купища опаковки и бутилки от бира и безалкохолни напитки. В действителност основният смисъл на опазването на природата или околната среда е, че на Земята ресурсите са в ограничено количество. И че трябва да ги използваме разумно с идеята, че не сме последните хора на този свят и че трябва не само да оставим нещо на бъдещите поколения, но и дори да ги научим на природосъобразно поведение.

Човечеството вече живее на екологичен кредит, а всички ние сме тези, които можем да променим това“, казва Блажка Димитрова, която е управител на Сдружение „Нулев отпадък“ България. (Чуйте в звуковия файл...). Тя и нейните колеги от сдружението са приели присърце идеята да пазят природата и въобще всичко, което ни заобикаля и да живеят така, че да пазят максимално ресурсите около нас. Редовно правят и обучения, в които обясняват как да живеем с „нулеви“ отпадъци и защо е важно да спазваме пет прости принципа на „zero waste”, а те са:

1. Refuse – Отказвам това, от което нямам нужда.

Задавате ли си въпроса „Наистина ли имам нужда от това?“, когато правите някаква покупка?

2. Reduce – Намалявам употребата на нещата, от които имам нужда.

Има едно движение, обобщено под думата „Reducetarian“. Идеята му е да започнем да се борим с консуматорската си природа, като намалим употребата на всичко – от храна, през дрехи, до техника.

3. Reuse – Използвам многократно нещата, от които имам нужда.

Дрехите! Не можем без тях, нали? Сериозен проблем на много жени е трупането на дрехи, чанти и обувки, които залягат в гардероба и се носят веднъж или два пъти.

4. Recycle – Рециклирам всичко, което не попада в предишните три групи.

Кутии от мляко, опаковки на хранителни продукти, капачки, стъкло, хартия, метал и куп други неща, които ежедневно изхвърляме в кофите за боклук. Повечето от тези неща можем да рециклираме успешно.

5. Rot – Компостирамe всичкия органичен отпадък от кухнята. Наличието на компост е идеален източник на чиста тор.

СнимкаДа живеем екологично е толкова лесно, колкото може да бъде всеки навик. Ако учим децата си да се грижат за природата още докато са малки, за тях това ще се превърне в нещо естествено, за което дори няма да се замислят. Докато учим децата си на някои нови навици, може пък да се стараем да променяме наши стари такива, които не са в хармония с екологията. „Не гледайте на екологичния начин на живот като на нещо трудно и скучно, а като на нещо положително за нас и живота, който водим“, казва Блажка Димитрова и добавя, че началото винаги е трудно.

По думите й хората имат нужда стъпка по стъпка да им се каже какво да правят или да не правят, затова и се заема със задачата да напише книга-наръчник за това как да живеем „зелено“ и да пазим природата около нас.

СнимкаБих посъветвала хората да започнат от някои простички неща, като това да забравят за найлоновите торбички. Изберете платнени такива и ви гарантирам, че за един месец ще спестите около 5 лв. от торбички и ако тази сума не ви впечатлява, ето какво може би ще: Помагате на околната среда и не я карате 500 години да живее с вашата найлонова торбичка. Друг съвет - вземете си бутилка за вода за многократна употреба. Имаме нужда от минимум 2 литра дневно и затова най-ефективното решение, което в дългосрочен план ще ви спести и доста пари, е бутилка за филтриране на водата. Тези бутилки са вечни, нужно е само да сменяте филтъра. Може да си пълните вода от всякъде и забравяте завинаги за пластмасовите бутилки. Следващият съвет е: Купувайте насипно! Също така ако си носите храна от вкъщи на работното място, правете го в кутии за многократна употреба“, казва още Блажка Димитрова. 

СнимкаЕврокомисията предупреди, че ако не се предприемат спешни мерки през 2050 година в океаните ще плуват повече пластмасови отпадъци, отколкото риба.Редица държави вече подеха борба срещу ненужните опаковки.

"Повечето видове пластмаса се рециклират само веднъж. Хартията може да бъде рециклирана между 5 и 7 пъти, а стъклото и алуминия могат да бъдат рециклирани безкрайно много пъти. Затова помислете следващия път, когато тръгнете да си купувате нещо в пластмасова опаковка", допълва Блажка Димитрова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53