Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отслабване с жито - ползи и рискове

Проф.Донка Байкова

Пролетта наближава и е съвсем естествено, по-суетните от нас, да започнат по-често да се вглеждат в огледалото. Натрупаните през зимните месеци няколко килограма натежават и видимо да не ни харесват. Затова, мнозина прибягват до различни видове диети и режими на хранене, с цел пречистване на организма и сваляне на излишното тегло.

  Една от често практикуваните в последно време диети, е така нареченият житен режим, известен още като „режима на Петър Дънов“, при който се използва жито. Рецептата е следната: дневната порция е 100 грама измито от вечерта и полято с вряла вода бяло грухано жито. Оставя се в термос до сутринта, когато първо се изпива водата, а след това житото се разпределя и изяжда на три порции. Допълнително могат да се консумират до 3 ябълки и 9 ореха на ден. Между храненията се приема свободно най-често преварена вода с лимон (до 1 дневно).

   За модерния градски човек, житният режим е спасение от принудителното зимно обездвижване, последиците от отрупаните празнични трапези и ограниченото слънчево греене. „Отскоро ползвам режима и съм много доволна“-споделя за Радио Благоевград последователка на житната диета. Друга дама признава, че вече е ползвала режима преди година и сега отново ще го спазва. „Мотивацията ми за поддържането на този режим е най-вече пречистване на организма, чувствам се чудесно, а и свалям излишните килограми“, коментира последователка на „режима на Петър Дънов“, както е известна още житната диета.

  „Това е така наречената моно диета, една от често използваните през последните години“-коментира за Радио Благоевград проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика. Според нея, житният режим е полезен за организма, защото житото съдържа много полезни вещества, фибри, витамини и минерали, които наистина пречистват организма. Но трябва да се внимава с времетраенето на диетата, което никога не трябва да надхвърля от 7 до 10 дни. „Особено внимателни към този режим трябва да бъдат хората, които страдат от глутенова непоносимост, диабет, сърдечно съдови заболявания, стомашни неразположения, възрастните хора и децата и бременните жени“-съветва проф. Байкова. Тя препоръчва на всички, които искат да започнат такъв режим, най-напред да се консултират с личния си лекар и да се приемат много течности, както билкови чайове, така и вода.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с проф. Донка Байкова 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45