Традиционно, работилницата за деца на Регионалния исторически музей в Кюстендил през февруари е посветена на Деня на археолога. Новата тема "Култура на хранене в древността" се стреми да насочи вниманието към различните видове съдове, представени в археологическата експозиция от новокаменната /VII хилядолетие пр. Хр./ до средновековната епоха /XII век/.
Децата ще могат да се запознаят с употребата на ръзлични съдове и с интересните им наименования – амфора, питос, кантарос, скифос, ойнохое, разказа Мирослава Таскова от музея.
За да се докоснат до дейността на археолога, чрез игра децата ще откриват различни предмети и ще определят епохата, която пресъздават. Практичните занимания включват и реставрация с брашнено тесто на глинени съдове, предварително изработени и фрагментирани, и нанасяне на украса с темперни бои, използвайки оригинални декоративни мотиви. По този начин те ще научат и за спецификата на работа на други музейни специалисти, тясно свързана със съхраняването и опазването на културното наследство – тази на реставраторите.
Февруарската работилница се прави на 21, 22 и 23 февруари, от 14.00 до 18.00 часа в Музейния кът за деца при кюстендилския музей.
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Насилието срещу жени и момичета остава глобален проблем, с който се сблъскваме ежедневно. 1 от 3 жени над 15 години по света е била жертва на физическо или сексуално насилие от интимен партньор поне веднъж в живота си. В България хиляди жени – дъщери, сестри, майки, баби, внучки, братовчедки, племенници и приятелки – страдат от подобно..
В зала „Скаптопара“ се проведе поредната информационна среща, организирана от Община Благоевград, насочена към живущите в кварталите „Запад“ и „Освобождение“, както и към всички останали жители на града. Събитието е част от кампанията за насърчаване на гражданите да се включат в програмата за безплатна подмяна на старите отоплителни уреди с..
На 26 ноември Българската православна църква почита Св. Стилиан Пафлагонийски, наречен още Детепазител. По този повод в храм „Рождество Богородично“ и в параклиса „Св. Стилиан“ в град Симитли се състоя утринна служба и Архиерейска света литургия, която беше отслужена за поредна година от митрополит Серафим, отец Спас Веселински в съслужение с други..
Специална кутия за споделяне на желания и мечти с Дядо Коледа е поставена до 16-метровата елха в Благоевград. Децата могат да пускат своите писма, с описани от тях съкровени желания, до белобрадия старец и през целия месец декември. Кутията е само един щрих от подготвените изненади за децата от Община Благоевград по повод един от най-големите..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя, открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в Историческия музей..
Патронният празник на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ Благоевград се отбелязва на 25 ноември, денят, посветен на светеца в православния календар. Свети Климент Охридски е един от най-близките ученици на светите братя Кирил и Методий и основоположник на Охридската книжовна школа. Той е смятан за един от първите български просветители и учители...