В петък, в 18 часа, в Регионалния исторически музей в Благоевград, съвместно с издателска къща „Гутенберг“ и Сдружение „Нова България“, ще бъде представена книгата на проф. Александър Фол „Химните на Орфей“. Той и учените от неговата школа създадоха нова наука, занимаваща се с историята и културата на Древна Тракия и на траките.
В книгата, чието второ издание е в памет на 85-годишнината на проф. Фол, са публикувани оригиналните текстове на всичките 87 химна, с коментари от българския учен и въведение от автора. Те представляват молитви-призовавания към богове и обожествени космически сили. Били открити в Константинопол, 30 години преди падането на града в ръцете на османлиите.
„В своето изследване Александър Фол прави нов прочит на орфическите химни през призмата на нелитературната доктринална традиция, наречена от него Тракийски орфизъм – изтъква д-р Анатолий Кънев от ИК „Гутенберг“. - Казано накратко с неговите думи: „Траките „и“ гръко-римският свят, а не траките „в“ гръко-римския свят“. На това „и“ той посвети живота си и до последно блестящо защитаваше своите тези за културната идентичност на един безписмен народ – траките. Сега, когато и археологията подплати неговите тези с артефакти, и тракологията се утвърди като наука, ви предлагаме тази книга – частица от Пътя към човекознанието.“
Този труд на изтъкнатия наш траколог става повод да се направи и възстановка на звученето на част от записаните химни. Възстановката на музиката към Химните, отправени към Протогонос, Хелиос, Дионис, Семела, Сабазий, Хипта, Силена Сатир и Ерос, е на Георги Арнаудов. Предполага се, че Орфическите химни са предавани устно от 15-14 век преди Христа, а 11 века по-късно са записани. Поради мелодията, ритъма и инструментите се счита, че цялата музика е тракийска или азиатска, пише в съчинение на древногръцкия историк и географ Страбон, живял от 64 г. преди Христа до 26 г. след Христа. Пиерия, Олимп, Пимпла, Лейбетър в старо време са били тракийски места и планини, а сега ги владеят македонците, посочва той. Семинарното представяне на книгата в Благоевград, с участието на проф. Валерия Фол, траколог и ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство, също и на д-р Анатолий Кънев, цели, макар и за съвсем кратко, присъстващите да се доближат до автентичната среда, в която са изпълнявани химните, а атмосферата в зала „Античност“ на Регионален исторически музей в Благоевград, със сигурност ще провокира въображението.
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий , съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло . Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да..
Времето ще е динамично.Валежите ще продължат, повече по количество ще са в южните райони. Вятърът от северозапад ще се усили, и с него бързо ще нахлува студен въздух. Със застудяването след обяд и през нощта срещу понеделник в Предбалкана, във високите полета в Западна България дъждът ще преминава в сняг. Температурите ще са с малък денонощен ход,..
На тържествена церемония в центъра на града четирима нови членове положиха клетва. Ритуалът беше воден от председателя на дружеството в Кюстендил, Симеон Иванов. Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов поздрави членовете на националното дружество и им благодари за това, че възпитават в родолюбие и патриотизъм младите поколения. Присъстващите се..
Нови устойчиви видове храсти вече допълват зелените пространства в Градската градина в Благоевград. Те са засадени от служители на ОП „Чистота“ на места, където тревната покривка не вирее и се образуват кални петна, заради гъстата дървесна растителност. Освен това с цел опазване на зелените площи къщичката за украси е премахната от почвата.От община..
Със свещи, цветя и сълзи в очите, вместо лозунги и плакати, благоевградчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града. С минута мълчание започна протестното шествие в памет на загиналата в тежък пътен инцидент 12-годишна Сияна. Стотици жители мълчаливо се отправиха към Съдебната палата, където положиха цветя и играчки, и се помолиха да спре..
Проучванията се провеждат заради разширяването на газопровода България-Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия“ Булгартрансгаз“. Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи ръководителят на спасителните разкопки професор Людмил Вагалински. Две от групите работят в периферията..
Облачността ще е променлива, след обяд - често значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места ще превали, в отделни райони и ще прегърми. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°.