„Интелигентните продукти в помощ на потребителите“ е акцентът в инициативите посветени на тазгодишния Световен ден на потребителите, който отбелязваме на 15 март. Темата тази година е посетена на цифровите технологии, в помощ на потребителите, като акцентът е да разберем, колко важно е да поставим потребителите в центъра на развитието на информационните технологии и услуги, една която става все по-актуална.
„Потребителските ни права в началото на 21 век се промениха изключително неочакван начин. Ако в началото на миналия век, нашите родители, баби и дядовци, са си купували продукт, който е в крайно и завършено състояние, то сега ние можем да си купим продукт, който днес има едни характеристики, но след две седмици може да има съвсем различни характеристики, защото голяма част от тези продукти подлежат на развитие, заради това че работят със софтуер“ - коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
Според него, три са основните въпроси, които очакват отговори в близко бъдеще. „На първо място, това е сигурността на тези устройства, повечето от които вече са свързани с интернет, а това създава условия за злоупотреби с данните на собствениците на тези устройства, защото те стават лесно достъпни за всеки един добър хакер. Вторият проблем е свързан с личните данни. На пазара вече има устройства, които буквално подслушват, записват и заснемат, какво правят собствениците на тези устройства. На трето място-изкушението на индустрията, чрез различни софтуерни програми да ограничава възможността за преносимост, т.е. създава се един продукт, който обаче, може да работи само с определен софтуер“-коментира още Богомил Николов.Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..