Изложбата е част от информационната кампания на Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България. „С тази изложба искаме да привлечем вниманието на хората, от които зависи решаването на този проблем, а това са народните представители, защото те са хората, които трябва да гласуват поправката в Закона, забраняваща фермите за ценни кожи в България“ - коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива.
„Първоначалната идея бе да покажем изложбата в Народното събрание, но получихме отказ, затова тя ще бъде експонирана в залите на Националния природонаучен музей в столицата и ще бъде достъпна за посетителите от 22 до 29 март. Всички, които се интересуват от проблема, ще могат да видят чрез фотоси и материали, как живеят животните, затворени в една клетка, цял живот“ - каза още Петя Алтимирска.
Тя коментира и сериозния проблем с американските норки в България, които по една или друга причина, живеят извън фермите и нанасят много сериозни щети както върху природата, така и върху стопанствата на хората.
„Американските норки са инвазивен вид, който няма естествен враг в природата и унищожава дори защитени видове, каквато е европейската норка например, тя вече не се среща у нас. Затова е много важно да се вземат превантивни мерки срещу този ескалиращ проблем“-категорична е Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените статуи вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор: