„Преставяме един различен поглед върху военните действия. Фокусът е върху човещината. Представяме български, френски, английски, немски и руски войници, които в безчовечието на големия конфликт, успяват да останат хора“, каза за Радио Благоевград д-р Кирил Алексиев – временно изпълняващ длъжността директор на музея.
„Много е изписано за войната и в учебниците, има и статии, пряко свързани с военния конфликт. Но точно тази човешката страна... въпреки, че са от различни воюващи страни, това са преди всичко хора. Идеята ни беше да покажем точно еднаквото“, допълни уредникът Тоня Тодорова.
„Показали сме снимка на сръбски военнопленник и български войник, които си поделят цигара. Има снимки, на които се хранят заедно. Коледното примирие също е намерило място в нашата изложба“, каза още д-р Алексиев.
Посетителите на музея имат възможността да видят и да си сложат българска офицерска шапка или българска войнишка шапка. Изложени са войнишки принадлежности, както и униформи.
Тази изложба ще остане в залите на музея през следващия един месец, а след това ще гостува и в други музеи в страната.
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..