В сградата на читалището в областния център бе изграден и информационен щанд на Европейския съюз, а на малки и големи жители и гостите на града бяха раздадени информационни материали.
„Днешното събитие е особено важно за всички граждани на Европа. Тази година с нашите партньори от читалището направихме един хубав празник за деца и възрастни с много информация за Европейския съюз. Обърнахме специално внимание и на щанда за изборите за Европейския парламент, които ще се проведат на 26 май. Европейските институции се познават слабо от хората. От тук идва и до голяма степен неразбирането на това как работи ЕС и как се взимат решенията. Противно на очакванията обаче младите хора сравнително добре познават ЕС. Много по-отворени са, по-позитивни са и с тях може да се води диалог. По-възрастните хора, които не познават Европейския съюз, имат много предразсъдъци“, каза за Радио Благоевград директорът на Европейския информационен център – Благоевград Красимира Хаджикосева, която допълни по повод предстоящите избори за ЕП: „Нашето мнение има стойност само ако отидем да гласуваме. Бъдещето на ЕС пред следващите 5 години, нашето бъдеще, ще се реши на 26 май. Важно е да упражним демократичното ни право на глас.“
В месеца на европейските избори на 26 май честването на Деня да Европа е именно в подкрепа на едно от изконните права на човека – да избира.
„Ще гласуваме, защото Европа ни дава много. Това е наше право и задължение, а и също начин, по който да изберем кой е правилният път на Европа, по който да поеме и България като страна-членка“, казаха младежи, част от събитието.
Посетителите имаха възможността да зададат своите въпроси, свързани с Европа, както и да получат подаръци - книги. Деца от благоевградски училища изработваха хартиени изделия, рисунки и апликации, свързани с Деня на Европа, бе организирана и викторина с въпроси за Европейския съюз.
В празничната музикална програма взе участие детската музикална школа на читалището.
Денят на Европа е празник на Европейския съюз, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, той призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС. През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Оттогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България Денят на Европа е обявен за отбелязване с Постановление № 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..