„Лаймската болест е с най-богата епидемиология от кърлежово-преносимите болести и с най-висока честота на разпространение. Най-честата клинична изява е появата на характерен обрив. Има бледо червеникаво петънце на мястото на ухапването, което бавно и незабележимо увеличава своите размери като не причинява никакъв дискомфорт на пациента и голяма част от тях случайно забелязват този обрив“ - каза за Радио Благоевград д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести във ВМА-София. Според нея е възможно да бъдат засегнати сърцето, нервната система, периферна невропатия, засягане на ставите, но това в късния стадии.
Препоръките на д-р Баймакова е да се използват репеленти, когато се излиза на места с тревни площи и дребна растителност – в парковете, в планината, на полето. Също така защитно облекло – дълъг панталон, върху които да бъдат поставени чорапите – т.е. да кърлежите да нямат достъп до открита кожа, дълги и добре закопчани ръкави на горната дреха, шапки, светли дрехи, на които по-лесно се забелязват придвижващите се кърлежи. След като се приберем от такава разходка трябва много обстойно да прегледаме тялото си. Ако е сам в планината и няма откъде да потърси съдействие, много важно е кърлежът да не се вади с голи ръце, а с парче план, пинсета, която едобре да има в планинската раница. Ръцете трябва да се измият много добре след това защото при неволно докосване на очите конюнктивите са много лесна входна врата за тези патогени- препоръча специалистът.
Не всички кърлежи са заразени, а ако някои са заразени, те са с различни патогени. Времето, вкоето кърлежът е престоял в тялото е важно-колкото по-малко, толкова по-добре. При отстраняването на кърлежа много важно е да не се прилагат мазнини или да се правят въртеливи движения, като най-добре е това да стане с хирургична обработка. Мястото трябва да се наблюдава в рамките на около месец дали ще се появи зачервяване или обрив, лимфни възли,температура – това са симптоми, които следим и ако е наложително се търси лекар. Практиката сочи, че не е наложително след всяко ухапване да се прави кръвен анализ за Лаймска болест и друго векторно заболяване. Профилактиката с антибиотици също напоследък не се препоръчва, тъй като ако има инфекция по-добре е да се направи един пълен курс, отколкото кратък. Много важно е да няма паника, човек да се самонаблюдава, да бъде отговорен за здравето си и излизайки сред природата да използва винаги репеленти
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..