Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарствени гъби действат благоприятно върху редица заболявания

Гъба Аурикулария в природата


Използването на лечебните гъби с цел подобряване здравословното състояние датира от хилядолетия. Произходът на тези гъби идва от Япония, Непал, Индия. Дори и в традиционната медицина чрез лечебни гъби има създадени лекарствени продукти, които се използват в борбата с онкологичните заболявания. „Най-широко разпространени са  10 гъби, които са изключително богати на бета глюкани – това е своеобразен вид полизахариди, които са уникални по своя състав и се съдържат единствено и само в тези гъби“ – каза в здравния час на Радио Благоевград д-р  Диана Дякова, специалист гинекология и микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България. Тя допълни, че в останалите растения също има полизахариди, но те са с друга химична структура и не оказват такова имуно модулиращо действие, каквото проявяват 1.3 и 1.6 бета глюканите, които са в състава на т.нар. витални гъби.
Д-р  Диана Дякова
 

Лечебните гъби имат изключително добро противоалергично действие. При хора, които страдат от някои видове алергии или  атопичен дерматит – те категорично намират приложение, дори и при деца. Помагат и за борбата срещу вирусите и инфекциите. Д-р Дякова посочи, че при терапията се ползват утвърдени схеми на германското общество по лекарствени гъби. Пациентът се среща с лекар, който има познания в областта на микотерапията. Изготвя се схема, тъй като за да има ефект от приема на лечебни гъби е добре да се направи комбинация. Всяка гъба, която има своя уникален полизахарид действа таргетно на определен орган или система. Подходът е строго индивидуален и приема на гъби се съобразява и с придружаващи заболявания на пациента. Д-р Дякова призова пациентите да не се самолекуват, а да направят консултация с лекар, за да се определи най-подходящата гъба. Тя съобщи,  че при пациенти,  които провеждат химио и лъчетерапия след приема на лечебни гъби инвалидизиращите последствия  не се усещат. Стопира ли растежа на тумора терапията с гъби, или го  унищожава? Всеки организъм е индивидуален – каза д-р Дякова и допълни, че се разчита на  тези бета глюкани, които активират костния мозък на човека. Активирайки костният мозък някои полизахариди довеждат до това организмът да произвежда повече Т лимфоцити. Т.е. увеличава се противотуморният имунитет. Като цяло целта е ограничаване развитието на процеса, благоприятствайки имунният отговор. „Би било много наивно ако кажа, че унищожаваме раковият процес, раковите клетки. Ние подкрепяме имунитетът да се пребори с различни заболявания, не само онкологични. Моделирайки имунният отговор караме организмът да започне да се бори и да превъзмогва препятствието“ - каза д-р Диана Дякова.Лекарствена гъба Рейши - художествена

Категорични противопоказания за използването на лечебни гъби няма, но вниманието трябва да бъде повишено, когато се използват разреждащи кръвта медикаменти. В тази случаи има определени гъби, които не се препоръчват.

Д-р Дякова - консултант по микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България  подчерта, че има смисъл да се приемат гъби, когато  става дума за екстракт от плодните тела на гъбите, а не от мицели и спори. Пазарът предлага много продукти, които са на база мицели и спори, но те не са ефективни в борбата с тежките заболявания. Предназначението им е за подобряване на общото състояние и тонус.

Семинар на Общество по лекарствените гъби с гос- лектори от Германия
Още снимки можете да видите в галерията, в звуковия файл - да чуете д-р Диана Дякова 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37