Международна конференция "Културата, наследството и туризмът като фактори за устойчиво развитие на малките и средни градове: Eвропейската перспектива", се провежда в Благоевград. Организатори на научния форум са ЮЗУ "Неофит Рилски", съвместно с Българската социологическа асоциация и Община Благоевград.
Oсновната цел на конференцията е да обедини национални и чуждестранни изследователи, за да дискутират възможните стратегии и подходи за съживяването на малките градове.
Доц. Светлана Христова е координатор на конференцията и според нея живеем във време, в което културата се превръща в бизнес за градовете. Тя обаче отчете, че България има да наваксва много в тази посока.
„Поканихме експерти от цяла Европа, за да споделят добри практики за съживяването на малките населени места. Това е голям проблем в нашата страна. За 2017 година са отчетени 164 напълно обезлюдени и опустели селища. Изключително важно е, възможно най-бързо да изработим една дългосрочна стратегия с акцент поставен върху развитието на малките градове. Именно те се оказват гръбнак на икономиката, културата и цялостния облик на една държава. В малките ни градове има изключителни културни наследства, но те остават извън полезрението на туристите.“
Доц. Христова допълни, че в края на конференцията ще бъде формирана международна изследователска група, която да картографира състоянието на градовете в Европа.
„Идеята е тази група да подава информацията до политиците, до държавната и местната власт, за да бъдат наясно какво е състоянието на малките населени места и как то може да бъде променено и подобрено.“
Проф. Румяна Стоилова, която е председател на Българската социологическа асоциация каза, че в рамките на конференцията ще бъде разглеждана връзката между развитието на малките и средни градове и различията, които наблюдаваме в тези градове.
„Различия по възраст на хората, етнос, религия, образование. Културата е един от начините всички тези различни общности, които живеят в градовете да бъдат заедно – да потребяват и да създават култура. По този начин малките и средните градове придобиват друг облик и се развиват.“
Конференцията ще продължи до 31 май.
Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..
Десет проектни идеи на Община Благоевград получиха одобрение от Министерство на регионалното развитие и благоустройството при предварителния подбор по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Общата стойност на проектите, които преминават етапа на приоритизация и за които има осигурено..
ВиК Благоевград възстанови и модернизация на водопровод над река Места. През декември 2021 г. участък от довеждащия водопровод, осигуряващ питейно водоснабдяване на населените места в община Гърмен и община Хаджидимово, беше изцяло разрушен от проливни дъждове и високите води на река Места. Вследствие на аварията над 10 000 жители и гости на..
Временни паркинги ще бъдат обособени в част от училищните дворове в Перник в дните на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе от 24 до 26 януари. За да се осигурят достатъчно места, движението по част от улиците в града ще бъде еднопосочно, като на една от лентите също ще може да се паркира. Заради рекордния брой..
Временно е туширана кризата в Детско отделение в Перник. Заради болничен отпуск на трима от педиатрите, болницата не беше в състояние да осигури 24-часова лекарска грижа за малките пациенти. Осигурени са педиатри, които да покрият дежурствата за февруари, каза директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" Емил Ненков: "Говорили сме с педиатри от доболничната..
Югозападният университет „Неофит Рилски“ бе домакин на международен турнир по тенис на корт за мъже от веригата UTR Pro Tennis Tour с награден фонд от 20 000 долара. В надпреварата, която продължи до 19 януари, участваха 20 състезатели от България, Сърбия, Румъния, Словакия, Великобритания, Босна и Херцеговина, Люксембург, Нидерландия, Канада..
С свое решение Министерският съвет предостави на Община Кюстендил част от имот - публична държавна собственост в село Шишковци, община Кюстендил. Става въпрос за бившата железопътна гара в селото. Имотът досега е бил в управление на Държавно предприятие Национална компания "Железопътна инфраструктура", но се е оказал с отпаднала нужда за..