04.00 - 06.00 часа
Водещ: Кети Тренчева
Българският манастир в Атон „Свети Георги Зограф“ отбелязва своята 1100 годишна история. Макар и да не е от най-големите и най-богати манастири, той е един от най-посещаваните места в Света гора. За живота на монашеското братство днес, за ктиторската мисия на родолюбиви българи и за опазването на светата ни обител там ни разказва банскалията Костадин Хаджитодоров, който отдавна не брои посещенията си в манастира, всяко от тях с благотворителната мисия и грижа към монашеското братство. В звуковия файл ще чуете и автентичен запис от служба в Зографския манастир, която той ни предостави:
Безспорно един от най-интересните обекти на православното ни културно наследство е добърската черква „Св.Св.Теодор Тирон и Теодор Стратилат“. Този обект заедно с уникалните и опазени традиции в селото, природните дадености, историческото му и географско значение в миналото - през Добърско е минавал поклоническия път от Атон до Рилския манастир - всичко това даде шанс за развитие на селския, планинския и културен туризъм. Има хипотеза, че този храм е наследник на черква от 11 век. След продължили близо 11 години спорове между държавата и БПЦ, духовниците успяха да докажат своите права като стопани на храма. И те недвусмислено заявиха, че държат храмът да продължава да бъде и туристически обект, какъвто беше в продължение на години като филиал на НИМ. В звуковия файл можете да чуете проф.Петър Петров, това е човекът, който преди 46 години е спасил от заличаване ценните стенописи и олтара на добърската черква.
Пътят до древния град на македонските царе Хераклея Синтика в Рупите най-накрая ще бъде построен. Проектът го има от близо година, а миналата седмица министърът на финансите осигури и средствата - близо половин милион лева. Сума нищожна на фона на безценните открития на археолозите, които продължават да разкриват недрата на този мегаполис, чийто пръв управител най-вероятно е бил самият Александър Македонски. Процъфтяващ град, разрушен из основи от две мощни земетресения през 4 век . Самата пророчица Ванга често е говорела за него и за това нещастие, и то много преди да започне самото проучване на терена. Огромен туристически интерес регистрира този археологически обект, а посетителите влизаха в ролята на истински сървайвъри заради липсата на каквато и да било инфраструктура. Изграждането на пътя ще обхване и отсечката до комплекс Ванга, по който в определени участъци две коли не могат да се разминат. В звуковия файл можете да чуете доц. Людмил Вагалински от НИАМ към БАН
Планираните мерки в Бюджет 2025 - ефективност и въздействие върху икономиката. Механизмите за балансиране на държавните пари – устойчива ли е стратегията за достигане на 3% дефицит? Как ще се отрази идеята за финансова амнистия - стимул за повече приходи или ще има обратен ефект? - Разговор с доц. Григор Сарийски и тематична анкета с жители на..
Продължават разговорите за избор на председател на 51-вото Народно събрание и за избор на министър-председател. Борислав Ангелов – политолог. Доста сериозни са проблемите, свързани с бюджета на страната, както и при здравеопазването – експерта Аркади Шарков. 19-ти ноември е Празникът на Сухопътни войски. Среща с командира на..
Офталмолози, педиатри и общопрактикуващи лекари обсъждаха мултидисциплинарния подход за диагностика и лечение на очните болести в детска възраст – проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София , началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Александровска“ и председател на Българското..
Жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Репортаж. Образователна инициатива с полезни практики в община Благоевград за разделно събиране на отпадъци и опаковки. За информационната среща със студенти от Югозападния университет е разговорът с експерта Анна Минева от компанията за разделно събиране на отпадъци в..
Какви мерки чертаят кметове за справяне с безводието? Интервю с Арбен Мименов, кмет на община Сатовча. Каква е пътнотранспортната обстановка в област Благоевград? Информация от ОД МВР. Как да подсилим имунитета си на прага на зимата ? Интервю на Мая Данчева от БНР с доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница...
Кариерното ориентиране сред студентите и възможностите за учене през целия живот ще коментираме с университетския преподавател, д-р Илко Дренков. Темата ще продължим с трима млади представители на неправителствения сектор. Що е то социално предприемачество – ще попитаме Бистра Якимова от Сдружение „Зарика“. Наце Сапунжиев ще ни..
Жителите на Петрич вече могат да плащат данъците си по електронен път – интервю с Кирил Танушев, зам.-кмет по "Електронно управление, дигитализация и иновации". Област Благоевград на дъното по заплати по данни на НСИ. Предвиждат ли работодатели увеличаване на заплатите в ресторатьорския бизнес? Разговор с Васил Димитров, зам.-председател..