Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Скатов по пътя към осемхилядника Канчендзьонга в Хималаите


Най-добрият български алпинист Атанас Скатов разказа в предаването „Днес“ на Радио Благоевград за трудния път към връх Канчендзьонга в Хималаите, който той изкачи през май -  висок 8586 метра. Това е третият по височина връх от всички 14 осемхилядници  в хималайската корона, към която се стреми алпинистът. От тях той е изкачил 7, а буквално след дни тръгва отново по дългия път към поредните 8-хилядници – Гашербрум 1 и 2.

Снимка
 

  „Трудностите бяха комплексни, защото Канчендзьонга е много отдалечен, дълго време се върви към базовия лагер, тръгва се от много ниска денивелация – само 1000 метра, а базовия лагер е на височина 5 500 м. Дълго е и разстоянието от последния лагер до върха и е с голяма денивелация, като последната част е скално катерене“ – каза Атанас Скатов. Според мнението на всички алпинисти, които са го покорили,  това е най-трудния за изкачване връх. Заболяването му на 3 пъти по пътя към върха е осуетило желанието му да го превземе  без кислород. Останал е на самия връх  около 40 минути - снежна част около 40-50 кв. м. с много лека денивелация. Описа изключително красивата гледка от върха, който е в много чист район. 

Снимка

Канчендзьонга е свещен връх за Непал и Индия, но поради многото загинали алпинисти, от индийската страна е забранено изкачването му.  СнимкаАтанас Скатов, който е веган, определи храната като перфектна, залагал е предимно на плодове и зеленчуци. Подчерта и работата на шерпите, които поставят парапетите към върха, а в момента без помощта на шерпи е невъзможно изкачването на върховете в Хималаите.  

Алпинистът призна, че е изпитвал чувство на страх в единични случаи, които са критични. По принцип обаче, ако един алпинист изпитва страх е по-добре да не тръгва, защото критичните ситуации са на всяка крачка - каза той. „Най-много ме вълнува, че унищожаваме природата и планетата, защото замърсяванията са в глобален мащаб. В голямата си част сме консуматори, изчерпват се природните ресурси, изсичат се гори, питейната вода намалява“ - каза Атанас Скатов и призова всички хора да проявят разум и да дадат своя принос за опазването на природата. 

Живописния разказ на Атанас Скатов можете да чуете в звуковия файл

  Екипът на Радио Благоевград пожелава здраве и на добър път на Атанас Скатов по дългия и труден път към Гашербрум 1 и 2!

Снимка

Още снимки можете да видите в галерията




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17

Приоритетите на Община Трън от бюджета за 2025 година

Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на  15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...

публикувано на 16.05.25 в 14:53

Доброволец по сърце

Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи.  „ Доброволчеството за мен е..

публикувано на 16.05.25 в 14:09