Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Лаймска болест и Марсилска треска са двете най-разпространени кърлежово предавани болести в страната

д-р Магдалена Баймакова


„Лаймската болест и Марсилската треска са двете най-разпространени болести в нашата страна и трябва да ги познаваме, да имаме повишено внимание, особено през лятото, когато има разпространение на кърлежи, а те са основния вектор за патогените, предизвикващи тези 2 заболявания. Те са 2 съвсем различни заболявания, а това, което ги обединява са кърлежите, които са необходими за трансмисия на патогените. Хубавото е, че подлежат на терапия и имат добър изход при навременно и адекватно поведение“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от ВМА - София.

Снимка  По думите на д-р Баймакова при Марсилската треска след кратък инкубационен период около седмица, се появяват симптоми на температура, общо неразположение, появява се и характерен обрив. При Лаймската болест има по-дълъг инкубационен период, може и след около месец да се появят симптомите, които не са свързани с висока температура. При Марсилската треска обривите са разпространени по цялото тяло, докато при Лаймската болест само в началото на инфекцията има характерен обрив, на следващия етап е възможна появата на други по-дребни еритемни плаки по цялото тяло. При Марсилската треска на мястото на ухапването от кърлежа се появява черна точица с размери около 10 мм, което е т.нар. входна врата. Клиничното протичане е доста тежко, наложителна е незабавна хоспитализация на пациентите, те са в увредено общо състояние, най-малкото заради високата температура и интоксикацията, тежко главоболие. Има засягане на централната нервна система, стягане на сърцето, черен дроб, бъбреци, стави. Със започване на навременна терапия състоянията се овладяват много бързо.

  Има значение и времето, в което кърлежът е престоял в тялото. Колкото е по-дълъг периода, толкова по-висок е и риска от заразата. Но трябва да се знае, че не всички кърлежи са инфектирани с тези патогени. Важни са клиничните симптоми при всеки пациент. Да не се  изпада в крайност, че всяко ухапване е равно на болест.

  Д-р – Баймакова, главен асистент в Катедра Инфекциозни болести във ВМА препоръча след всяка разходка сред природата да оглеждаме внимателно тялото си. Да не се изпада в паника, а да се търси специалист.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42