„Категорично няма никаква спекула с цената на черешите. Има недобра търговска практика, което се наблюдава като явление вече доста време. Има едно предлагане на череши с недобра логистика, недобре подбрана реколта, недобре пакетирана, без никаква мисъл, как ще стигне до крайна реализация, от там идва по-ниската цена. Това се наблюдава специално в кюстендилско през последните 20 години“ - коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Така, той обясни голямата разлика в изкупната и пазарната цена на черешите тази година.
В района на Кюстендил, в момента черешите се изкупуват на цена от 60 до 80 ст., а на пазара се продават от 2 до 5 лева за килограм. Според Владимир Иванов, причина за тази по-ниска цена е и неособено доброто качество на част от черешовата реколта.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов - >
Според кюстендилските производителите, нелоялната конкуренция на гръцките череши, които идват на българския пазар на много по-ниски цени, е основната причина за ниската цена родната продукция.
Кирил Димитров отглежда над 100 декара череши в кюстендилско и въпреки, добрата реколта тази година твърди, че трудно ще излезе на печалба. Според него, прекупвачите държат ниски цените, защото внасят евтини гръцки череши, чиято себестойност е много по-ниска от тази на българските. „Знаем, че за разлика от България, субсидията в Гърция за обработка на декар череши е няколко пъти по-висока от българската. След като стигнат до пазара обаче, българските череши, които са с много по-добро качество от гръцките, се продават на двойно по-високи цени. Държавата също трябва да стимулира това производство, като отпуска субсидии и като създаде преработвателни предприятия“-категоричен е Димитров.
Подробностите можете на чуете в репортажа на Ангел Павлов - >
На пазара в Благоевград килограм череши се продава от 2 до 5 лева-установи репортерската проверка на Бойка Браткова. Според търговците, цените на черешите и ягодите тази година са нормални и зависят от качеството.
„Производството на сладките плодове изисква разходи, които трябва да бъдат отразени и в цената“-категорични за производителите.
Според част от потребителите, цените са нормални и не ги притесняват. „Който има пари купува, който няма, не купува“ - категорични са купувачите.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Бойка Браткова - >
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..