Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Валерия Матеева: Фотозащитата не ни купува билет към безгрижното лято, но ни предпазва от сериозни усложнения

Гл. ас. д-р Валерия Матеева


В здравния час на Радио Благоевград – БНР гл. ас. д-р Валерия Матеева от УМБАЛ „Александровска“, акцентира върху ползите и вредите от слънцето за човешката кожа. „Слънцето има многобройни ползи – една от тях е доброто настроение, повече ендорфини - хормоните, които носят щастие. Под влияние на слънцето в кожата се синтезира витамин Д, който е от ключово значение за костите и много процеси в организма. Проблемът идва, когато през лятото, отивайки на море, искаме да вземем слънчев загар за кратко време,  а той е  една заблуда в идеала за красота. В пиковите часове между 11 и 16 слънцето е особено агресивно и при тяло, което е незащитено, има огромен риск от усложнения“- заяви д-р Матеева. Тя подчерта, че дори и със слънцезащитни средства е възможно да се появят реакции, които могат  да бъдат алергични и токсични.
Снимка Алергии имат много малко хора – 1 на 10, или 1 на всеки 20 човека – това е слънчева уртикария и слънчевата алергия. Има заболявания, които се влошават от слънцето като кожния лупус, някои фотосензитивни дерматози. Това са болести, които се случват на определен брой хора. Противно на това,  фото токсичните реакции се случват на всички. 10 от 10 човека, които са на пряко слънце между 12 и 14 часа ще получат слънчево изгаряне.  Д-р Матеева определи като силно препоръчителна фотозащитата за хора, които нямат проблеми, свързани със слънцето, и абсолютно задължителна за тези, които имат проблеми , или заболявания, които се влошават.

  

Дерматологът д-р Матеева обърна внимание и на летните кожни инфекции като „червен вятър“ – инфекция, която засяга предимно долните крайници при хора, които имат определен проблем като хроничен венозен застой от съдов произход, диабет или друго предразположение. Сред по-баналните инфекции са тези, свързани с плуване в  не мониторирани води като реки, язовири и по-рядко в морето.

Гл. ас. д-р Валерия Матеева можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52