Лятото е предпочитаният сезон за пътуване и почивка. Освен с плана за весело прекарване, когато тръгваме на почивка, трябва да помислим и за здравето, за да сме спокойни. При пътуване, за да бъде преживяването прекрасно, е важно да се предвидят някои от нежеланите здравословни смущения, които могат да се случат. За да се предпазим от такива рискови ситуации, е редно да заредим пътната си аптечка. Тя е необходима, имайки предвид класическата формулировка от закона на Мърфи, която гласи:
„Ако нещо може да се обърка, то ще се обърка!“
Пътната аптечка невинаги може да бъде спасителен пояс при други рискови за здравето ни ситуации, затова трябва да се информираме и на каква безплатна медицинска помощ имаме право в друго населено място, ако се наложи.
Какви са пациентските ни права, когато сме на почивка обясни Даниела Петкова, говорител на Районната здравна каса в Благоевград.
„Когато през лятото отиваме на море в друго населено място за по-малко от месец, трябва да носим със себе си здравноосигурителната си книжка. Когато ни се наложи да ползваме медицинска помощ, можем да се обърнем към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие. Здравната каса заплаща на тези лекари за извършените прегледи на лица, които не са от пациентската им листа“, съобщи за Радио Благоевград Петкова и поясни: „За да не плащаме прегледа, е нужно да предоставим Здравната си книжка. Този лекар може да издаде по своя преценка и направление за специалист, но ако ни се наложи да заплатим за извършения извънредно медицински преглед, задължително трябва да вземем касов бон, защото имаме право да подадем жалба до Здравната каса“.
Ако отиваме в друго населено място за повече от месец, е добре да си изберем временен личен лекар, защото при влошаване на здравословното ни състояние можем да посетим временния си общопрактикуващ лекар, който освен извършване на прегледи, може да даде и направление за специалист или да изпише лекарства по линия на касата. Това разясни Петкова относно здравните услуги, на които можем да разчитаме в друго населено място по време на почивка.
Време е за почивка, но не забравяйте, когато тръгвате към избраната лятна дестинация, да вземете и здравноосигурителните си книжки.
Даниела Петкова можете да чуете в звуковия файл - >
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..