Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Роман Пепович: Протестите не помагат за справяне с африканската чума по свинете


Протестите не помагат за справяне с африканската чума по свинете“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград гл. ас. д-р Роман Пепович, преподавател в Катедра „Инфекциозна патология, хигиена, технология и контрол на храните от животински произход“ при Лесотехническия университет в София. 

Роман ПеповичСпоред него диагностиката на африканската чума по свинете е достатъчно надеждна у нас. Тези проби се  препотвърждават в Европейската лаборатория, която се намира близо до испанската столица Мадрид и хората нямат право на съмнения по отношение на лабораторните резултати. Специалистът обясни и начина на взимане на проби от живи, но със съмнение за заболяване животни, както и от  трупове. Много съществен за коректното диагностициране на заболяването  е моментът при взимането на проба – каква проба ще се вземе и кога. „При висока термична обработка – над 60 градуса, в рамките на няколко минути, до половин час, вирусът се убива. Месото, претърпяло нужната термична обработка, не е опасно за консумация от хората. Заболяването е опасно само и единствено за свинете. До момента няма данни заболяването да е опасно за хората. Но бих казал, че хората са опасни за свинете – поради механичното разпространение и със своето несъдействие могат да разпространят вируса“ – каза специалистът по инфекциозна патология. Той посочи, че в осоленото месо вирусът може да оцелее до 180 дни, а в изсушено – до около 300 дни, замразеното месо го консервира с години, а охладеното – до около 100 дни, в карантия  – също близо 100 дни. Вирусът обаче не предизвиква клинична симптоматика при хората. Дребните стопанства или отглеждането на свине в т.нар. „заден двор“ не отговарят на изискванията по Наредба 44  за ветеринарно-медицинските изисквания към животновъдните обекти.

Д-р Роман Пепович подчерта, че  не трябва да позволяваме в страната ни африканската чума по свинете да придобие природна огнищност, особено при дивите свине и обясни защо. „В света няма официално лицензирана ваксина, която да е доказала своята надеждност и ефективност. Проблемът в създаването на такава ваксина е много сложен и комплексен. Тук има 24 генотипа. Не трябва да се забравя, че самият  вирус има имуно-супресивни възможности. След време сигурно ще се разработи такава ваксина, но тя не е панацея. С  ваксинацията не може да се предотврати инфектирането на животните, само ще се подтисне клиничната изява, след което трябва да се предприемат други мерки“ – каза преподавателят по инфекциозна патология в Лесотехническия университет д-р Пепович и призова хората да заявят нужната съпричастност, както и да оказват съдействие на ветеринарните лекари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42
Даниел Лорер

Даниел Лорер: След Еврозоната идва големият разговор за бъдещето на Европа

Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни.  България, за първи..

публикувано на 11.04.25 в 11:34

Съставиха 8 акта след 50 проверени питейни заведения в Благоевградска област

8  акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..

публикувано на 11.04.25 в 11:01

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36