"Човек, който не познава историята си, е обречен да я повтори". С тези думи директорът на РИМ – Благоевград, д-р Кирил Алексиев, откри кръглата маса „Пропаганда и власт в народната република“. Форумът се организира в партньорство с Катедра „История“ на ЮЗУ „Неофит Рилски“, а поводът е отбелязването на 75-тата годишнина от Деветосептемврийския преврат в България и 30 години от началото на демократичните промени
Д-р Алексиев каза, че темата за времето след 9 септември 1944г., продължава да буди доста противоположни мнения в обществото ни и често го разделя на две.
„Пред нас стои една трудна задача, а именно да излезем от идеологическите рамки и да направим един обстоен анализ на времето от 9 септември до падането на комунистическия режим. Това са 45 години, които носят на страната ни както положителни, така и отрицателни неща, затова темата не е незначителна.“
В кръглата маса участват докторанти и научни работници от няколко града, а докладите са в няколко тематични области: пропагандният апарат на тоталитарната комунистическа система и изграждането на нова идеологическа действителност; образи и символи от комунистическия идеал; култът към вожда и образът на врага „със или без партиен билет“. Целта на кръглата маса е да развие дебат върху характеристиките на тоталитарната система и да представи пред обществеността съвременните научни достижения в изследването на най-новата история.
Според една от участничките в кръглата маса – д-р Веселина Узунова, уредник в музея в Хасково – пропагандата е била едно от най-могъщите оръжия на комунистическия режим у нас: „Когато едно цяло поколение изчезва, новото няма как да разбере какво е било преди началото на режима, как той се е появил. Истината се подменя. Пропагандата е била изключително могъщ инструмент на властта, който е съществувал във всички сфери на живота у нас – изкуство, наука, религия, история и др.“. Д-р Узунова определи периода след 9 септември, като време, в което у нас липсва суверенитет, независимост и свобода.
Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..
Десет проектни идеи на Община Благоевград получиха одобрение от Министерство на регионалното развитие и благоустройството при предварителния подбор по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Общата стойност на проектите, които преминават етапа на приоритизация и за които има осигурено..
ВиК Благоевград възстанови и модернизация на водопровод над река Места. През декември 2021 г. участък от довеждащия водопровод, осигуряващ питейно водоснабдяване на населените места в община Гърмен и община Хаджидимово, беше изцяло разрушен от проливни дъждове и високите води на река Места. Вследствие на аварията над 10 000 жители и гости на..
Временни паркинги ще бъдат обособени в част от училищните дворове в Перник в дните на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе от 24 до 26 януари. За да се осигурят достатъчно места, движението по част от улиците в града ще бъде еднопосочно, като на една от лентите също ще може да се паркира. Заради рекордния брой..
Временно е туширана кризата в Детско отделение в Перник. Заради болничен отпуск на трима от педиатрите, болницата не беше в състояние да осигури 24-часова лекарска грижа за малките пациенти. Осигурени са педиатри, които да покрият дежурствата за февруари, каза директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" Емил Ненков: "Говорили сме с педиатри от доболничната..
Югозападният университет „Неофит Рилски“ бе домакин на международен турнир по тенис на корт за мъже от веригата UTR Pro Tennis Tour с награден фонд от 20 000 долара. В надпреварата, която продължи до 19 януари, участваха 20 състезатели от България, Сърбия, Румъния, Словакия, Великобритания, Босна и Херцеговина, Люксембург, Нидерландия, Канада..
С свое решение Министерският съвет предостави на Община Кюстендил част от имот - публична държавна собственост в село Шишковци, община Кюстендил. Става въпрос за бившата железопътна гара в селото. Имотът досега е бил в управление на Държавно предприятие Национална компания "Железопътна инфраструктура", но се е оказал с отпаднала нужда за..