„Най-тревожния проблем в момента на българския пазар са металните капачки с пластизолов уплътнител и металните опаковки. Другите опаковки са горе-долу вече в ред, но при капачките положението е много тревожно.“ – коментира за Радио Благоевград инж. Майя Стойчева, ръководител на Акредитиран Изпитвателен Център АЛМИ ТЕСТ, която е направила изследването.
Според резултатите, спрямо предишни изследвания, общата миграция на капачките е намаляла като число, но въпреки това, е до 10 пъти по-голяма от разрешената нормирана обща миграция, съгласно европейските и националните документи. Другият показател, който е изследван, това е миграция на пластификаторите, тъй като там, положението също е много сериозно.
„В Регламент 10 на ЕС, има изброени 21 вещества, които си използват за пластификаторите и в тези вещества влизат забранени тафталати, които влияят на възпроизводителната система на човека. Смята се, че при голяма част от 250-те хиляди бездетни двойки в страната, проблемът се дължи на тафталатните пластификатори, които дълги десетилетия са се използвали в капачките за буркани. За съжаление, тези 7 вида капачки, които изследвахме, не отговарят на изискванията както на границата за обща миграция, така и на границата на специфичната миграция на пластификаторите. Това е изключително тревожно и е тенденция, която се е задържала през последните 20 години. За съжаление, не можем да кажем, че контролът го има и е достатъчен.“ – категорична е инж. Стойчева.
Според нея, самите производители може и да не знаят, че има проблем в капачките, защото, те просто не са изпитани. “ЕС казва, че всеки, който пуска продукт на пазара, носи отговорност за неговото качество. Т.е. производителите носят отговорност за капачките, които пускат на пазара, но няма кой да ги накара да си изпитат капачките. Няма и контрол, за това доколко производителите на уплътнителната паста спазват изискванията за нейното производство, откъдето идва и проблемът.“ – уточнява инж. Майя Стойчева.
Тя е категорична, че опасността е най-голяма за здравето ни, когато мазната храна е в допир с канцерогенните капачки, защото тогава, миграцията на пластификаторите е най-активна, както и при храни, съдържащи оцетна киселина. Рискът при водните храни е най-малък.
„Няма как, потребителите да установят с поглед, дали капачките, които купуват са опасни за здравето, но поне, да не купуват такива, които са без индикация на производителя.“ – съветва инж. Майя Стойчева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с инж. Майя Стойчева - >
Репортерска проверка на Радио Благоевград установи, че част от жителите на Благоевград са информирани за наличието на опасни капачки за буркани на пазара, други за първи път чуваха за този проблем. Всички анкетирани обаче, бяха категорични, че не избират капачките по някакви специални изисквания и не следят за информацията на опаковките.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Иван Лазов – >
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..