„Най-тревожния проблем в момента на българския пазар са металните капачки с пластизолов уплътнител и металните опаковки. Другите опаковки са горе-долу вече в ред, но при капачките положението е много тревожно.“ – коментира за Радио Благоевград инж. Майя Стойчева, ръководител на Акредитиран Изпитвателен Център АЛМИ ТЕСТ, която е направила изследването.
Според резултатите, спрямо предишни изследвания, общата миграция на капачките е намаляла като число, но въпреки това, е до 10 пъти по-голяма от разрешената нормирана обща миграция, съгласно европейските и националните документи. Другият показател, който е изследван, това е миграция на пластификаторите, тъй като там, положението също е много сериозно.
„В Регламент 10 на ЕС, има изброени 21 вещества, които си използват за пластификаторите и в тези вещества влизат забранени тафталати, които влияят на възпроизводителната система на човека. Смята се, че при голяма част от 250-те хиляди бездетни двойки в страната, проблемът се дължи на тафталатните пластификатори, които дълги десетилетия са се използвали в капачките за буркани. За съжаление, тези 7 вида капачки, които изследвахме, не отговарят на изискванията както на границата за обща миграция, така и на границата на специфичната миграция на пластификаторите. Това е изключително тревожно и е тенденция, която се е задържала през последните 20 години. За съжаление, не можем да кажем, че контролът го има и е достатъчен.“ – категорична е инж. Стойчева.
Според нея, самите производители може и да не знаят, че има проблем в капачките, защото, те просто не са изпитани. “ЕС казва, че всеки, който пуска продукт на пазара, носи отговорност за неговото качество. Т.е. производителите носят отговорност за капачките, които пускат на пазара, но няма кой да ги накара да си изпитат капачките. Няма и контрол, за това доколко производителите на уплътнителната паста спазват изискванията за нейното производство, откъдето идва и проблемът.“ – уточнява инж. Майя Стойчева.
Тя е категорична, че опасността е най-голяма за здравето ни, когато мазната храна е в допир с канцерогенните капачки, защото тогава, миграцията на пластификаторите е най-активна, както и при храни, съдържащи оцетна киселина. Рискът при водните храни е най-малък.
„Няма как, потребителите да установят с поглед, дали капачките, които купуват са опасни за здравето, но поне, да не купуват такива, които са без индикация на производителя.“ – съветва инж. Майя Стойчева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с инж. Майя Стойчева - >
Репортерска проверка на Радио Благоевград установи, че част от жителите на Благоевград са информирани за наличието на опасни капачки за буркани на пазара, други за първи път чуваха за този проблем. Всички анкетирани обаче, бяха категорични, че не избират капачките по някакви специални изисквания и не следят за информацията на опаковките.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Иван Лазов – >
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..