„Законопроектът, предвиждащ забраната на фермите за ценни кожи в страната от 1 януари 2021 г., вече е внесен в Парламента. Това е най-важната крачка, но предстоят още много усилия, докато се случи наистина забраната“ – съобщи за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Инициативния комитет на Национална гражданската инициатива за забрана добива на ценни кожи в България и председател на УС на Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" - КАЖИ.
Предложението е за изменение на Закона за ветеринарномедицинската дейност и е внесено в Народното събрание миналия петък, подписано е от 13 народни представители.
„Според дефиницията по Законопроекта, ценни кожи, това са кожи от животни, които се отглеждат и развъждат с цел, производство на кожи с козина и които не се използват за консумация от човека. Тази дефиниция кореспондира с много други дефиниции в европейското законодателство, но до момента у нас няма такава дефиниция“-уточни Петя Алтимирска. Тя коментира факта, че много хора вече разбират, че в съвременния живот нямаме нужда от този продукт, който се използва най- вече за мода и суета. Много важен е и другият аргумент, а именно, че тенденциите в законодателството, които възпират такива жестоки практики към животните, ще се отразят много позитивно на обществения морал, т.е. те имат и възпитателен характер.
„Най-напред, Законопроектът ще бъде разгледан в двете Комисии – по земеделие и храни и по взаимодействие с неправителствените организации. Засега не е включена Комисията по околната среда, което се надяваме да се случи. След това, текстовете трябва да минат на първо четене в пленарна зала, а след това и на второ четене. Но битката ще бъде в Комисиите“ – категорична е Петя Алтимирска.
Според нея, „навсякъде по света и в цяла Европа, тенденцията е такава-върви се към закриване на тази индустрия“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска - >
Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..