Създаването на два центъра за подкрепа на социални предприемачи в гръцката община Терми и в българската Благоевград, както и на уеб-платформа, която служи за електронен център за подкрепа, са част от резултатите по проекта.
„Освен това, бяха изработени три наръчника за това, как да се насърчава социалното предприемачество, имаме два рисърча за хранително-вкусовата промишленост и земеделието, както и един рисърч за влиянието на социалното предприемачество върху съответните сектори.“ – коментира на срещата Славина Георгиева, мениджър проекти в Сдружение „Юни партнърс“, един от партньорите в проекта.
„Създадената уеб-платформа е онлайн версия на двата центъра за социално предприемачество, които бяха открити в двата града – Благоевград и Терми, Гърция. Платформата е напълно безплатна и съдържа три курса на обучение. Тя дава информация за създаването и успешното управление на едно социално предприятие.“ – уточни Десислава Данчова, от Сдружение „Юни партнърс“.
„Основната цел при изграждането на Центровете за подкрепа е да се информират гражданите за действията по проекта, за възможностите за развитие на социалното предприемачество и социалната икономика като цяло.“ – допълни Продромос Вадрацикас, представител на гръцката община Терми.
Наставничеството и изработването на бизнес планове са част от основните дейности по проекта, в рамките на който са били наставлявани общо 40 безработни лица от Гърция и България.
„В края на обучителното наставничество, всеки преминал бучението, трябва да оформи своя собствена идея за социално предприемачество, която в последствие да се развие като бизнес план. Всъщност, това е и основната цел, да се подпомогнат безработни лица от трансграничния регион да започнат дейност по социалното предприемачество, като им се предоставят необходимите знания за това“ – коментира Георги Бойков от Сдружението на Югозападните общини.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..