Паленето на стърнища и растителни остатъци върху земеделски земи е забранено от няколко закона у нас. За това предупреждаваме от Асоциацията на земеделските производители в България по повод зачестилите сигнали на пострадали стопани в следствие на незаконните действия на недобросъвестни фермери, които палят стърнища.
Най-сериозната санкция за фермерите, които палят стърнища, е свързана с отнемането на субсидиите при подобно нарушение.
Съгласно Европейското и националното право, земеделските стопани са длъжни да спазват правилатана Кръстосаното съответствие, за да се получава пълният размер на субсидията.
Част от тях е Националният стандартза добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 6), свързан с „Поддържане на нивото на органични вещества в почвата“, който забраняваизгарянето на стърнищата. Държавен фонд „Земеделие“ има правото да направи редукция на субсидиите, която е индивидуална за всеки отделен случай на неспазване и може да достигне 100% (съгласно МЕТОДИКАТА за прилагане на Кръстосаното съответствие в България на МЗХГ- консолидирана версия към 09.08.2019 г.).
Схемите или мерките, за които се прилага намаление на плащанията при установяване на неспазване на Кръстосаното съответствие са следните:
– схеми за директни плащания (СЕПП; преразпределително плащане; зелени директни плащания; плащане за млади земеделски стопани; доброволно обвързано с производството подпомагане; схемата за специално плащане за култура –памук);
– годишни премии по компенсаторните мерки на ПРСР (мярка 10 Агроекология и климат; мярка 11 Биологично земеделие; мярка 12 Плащания по „Натура 2000“ и Рамковата директива за водите; мярка 13 Плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения и мярка 14 Хуманно отношение към животните);
– плащания по мерки на Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (мерки Преструктуриране и конверсия на лозя и Събиране на реколтата на зеленоот Програмата за периода 2014-2018г.; мярка Преструктуриране и конверсия на лозя от Програмата за периода 2019-2023г.)
Предвидените санкции по Закона за опазване на земеделските земи, който категорично забранява паленето на стърнища и растителни остатъци в земеделските земи, предвиждат санкцията за първо нарушение да е от 1 500 до 6 000 лв., а при повторно става от 2 000 до 12 000 лв.
По Закона за опазване на околната среда всички юридически, физически лица, собственици и ползватели на земеделски земи, са длъжни да не предизвикват вредни изменения върху почвата в обработваните от тях поземлени имоти. За нарушения екоминистерството налага глоби за физически лица от 100 до 6 000 лв., за юридически лица и еднолични търговци от 1 000 до 20 000 лв.
По закона за МВР глобите на органите за „Пожарна безопасност и защита на населението“ са от 200 до 2 000 лв.
АЗПБ вече е сезирала Министерство на земеделието, храните и горите и ДФ „Земеделие“ с апел за завишаване на контрола и проверките, както и за прилагането на всички законоустановени строги мерки и санкции. От Асоциацията опровергават също така всякакви спекулации, че паленето на стърнищата в земеделските земи е позволено, поради проблемите с Африканската чума по свинете у нас.
Призоваваме всички фермери, които се притесняват лично да подадат сигнал за подпалвачи, да се обръщат към АЗПБ, за да може организацията да сигнализира контролните органи.
Продължава разхищението на питейна вода в Брезник, въпреки въведения режим и наложената от кмета Васил Узунов забрана за използването й за небитови нужди, алармират от общината и предупреждават, че ако своеволията продължат ще бъде въведен още по- строг режим от сегашния. Пореден настоятелен призив към населението да пести водата от язовир „Красава”..
175 години от рождението на Иван Вазов бяха отбелязани днес в Дупница. Честването беше организирано от Общината пред паметника на твореца близо до Градската градина. Цветя и венци бяха поднесени от председателя на Общинския съвет Костадин Костадинов, зам.-кмета Валентина Караганова, представители на Историческия музей, Драматичния театър, читалищата и..
Село Сенокос ще отбележи в аванс празника на света великомъченица Марина тази събота, 12 юли. По традиция, денят на светицата се чества на 17 юли, когато християните почитат паметта ѝ като закрилница на здравето, вярата и духовната сила. В българските народни вярвания света Марина е позната още като Огнена Марина – символ на небесния огън и силите на..
Акушеро-гинекологичният комплекс в пернишката болница преустанови временно приема на родилки от днес. Спешните случаи ще бъдат транспортирани от екипи на ЦСМП в столичната специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение "Св. София". Двете отделения по акушерство и гинекология и неонатологията няма да работят до края на месеца поради..
Пожарът в землището на село Палатово е угасен вчера от екипи на пожарната и служители на шест горски стопанства. Огънят е засегнал 300 дка сухи треви, 65 дка низово борова гора, унищожена е изоставена стопанска постройка. Днес на мястото на пожара се прави оглед от екип на пожарната в Дупница. Причините за възникването на пожара се изясняват от..
Министерството на отбраната предлага промени в Закона за отбраната, които да позволят във военните професионални колежи да се обучават и цивилни. Цивилните в двата професионални сержантски колежа ще се наричат "колежани". Те ще могат да учат професионално направление "Военно дело и отбрана" за нуждите на Министерството на отбраната (МО) и на други..
От днес въженият парк в Благоевград преминава на лятно работно време. Промяната се налага заради високите температури през деня. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. Паркът разполага с два кръга с различна степен на трудност. Първият е предназначен за деца на възраст между 5 и 8..