Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучение как да говорим за климатичните промени, ще се проведе в село Влахи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

15 учители, университетски преподаватели, читалищни дейци и активни хора от Югозападна България ще се включат в обучение на тема „Климатичните промени и как да говорим за тях?”. Участниците са лидери в местните общности от района на Благоевград, Кресна и Петрич. Тридневния курс се организира от Училище за природа в село Влахи и е подкрепено от Френския институт в България чрез конкурса Екообщина 2019.

Целта на семинара, който ще се проведе от 27 до 29 септември, е да повиши знанията по темата за климатичните промени, основаващи се на научни данни. Единият обучител, Антоанета Йотова е физик-климатолог на свободна практика с дългогодишен опит в Националния институт по метеорология и хидрология. Освен теоретична подготовка, курсът ще има и практическа част, като участниците ще работят над своите умения да общуват ясно и разбираемо по темата. Катерина Стоянова, обучител неформално образование и комуникации, ще води тази част от срещата.

Темата за климатичните промени предизвиква дискусии на международно ниво, защото е общочовешки въпрос. Докато политиците се опитват да се разберат, фактите са налице: климатът рязко се променя и човешката дейност допринася за този процес. Адаптирането към измененията е ключово за устовойчивостта и оцеляването на биологичните видове. Участниците в обучението ще предложат отговори на въпроса, какви са мерките, които хората в Югозападна България могат да предприемат в ежедневието си, за да се приспособят по-лесно.

По модели, базирани на официални данни от Националния институт по метеорология и хидрология, до 2100 г. климатът в поречието на река Струма се очаква да се затопля и засушава. Към днешна дата аналог на промените е настоящият климат в Гърция по линията на градовете Солун-Ламия-Атина. Лятото ще е по-сухо и горещо и ще прилича на летата в Атина. Зимата също ще е по-топла, но ще наподобява тази в района на Солун. Очакват се по-малко валежи през зимата, но по-влажна пролет. Допълнително ще се засилят климатичните крайности като порои, бури, студове и др. Експерти от Рибарско Сдружение Балканка 2009 и Училище за природа, с. Влахи с подкрепата на Националния доверителен екофонд и Югозападно държавно предприятие изследваха този феномен и предложиха мерки за адаптиране на горите, обобщени в доклад. Интересно е, че климатичните промени ще се отразят и във вертикално отношение, като границата на изместване е около 500 м. Ако благоприятните климатични условия за иглолистните гори в Пирин днес започват на около 1600 м надморска височина, то след 80 години тази граница ще бъде на 2100 м.н.в. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ограничение на АМ "Струма" при Симитли

Движението на АМ "Струма"  в района на Симитли се осъществява с повишено внимание, в активната лента, поради аварирал тежкотоварен автомобил, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Участъкът е обезопасен с бализи.

публикувано на 20.02.25 в 19:31

Открит урок по математика в STEM Discovery Campaign

От началото на учебната година учениците от всички класове на 11 ОУ „Христо Ботев“ Благоевград работят в платформата Khan Akademy. Днес учителката Катя Везенкова изнесе пред колеги открит урок по математика с ученици от 4 „в“ клас на тема: “Броене на квадратни единици за намиране на лице на правоъгълник“. Урокът беше изключително интересен за..

публикувано на 20.02.25 в 15:26

Промени в 21 наредби гласува Общинският съвет в град Рила

На днешното си заседание Общинският съвет в град Рила одобри промени в 21 наредби. Предложенията  бяха гласувани анблок, тъй като съгласно закона, всички суми в левове, посочени в тях трябва да бъдат калкулирани и в евро, съгласно курса на БНБ. Според общински съветници част от тези наредби трябва да се променят изцяло, а по време на заседанието се..

публикувано на 20.02.25 в 14:28

33 години от обявяването на НП "Рила" за защитена територия

На 24 февруари се навършват 33 години от обявяването на най-големия национален парк в България – „Рила“. В рамките на инициативата „ Дни на Национален парк „Рила “ в Регионален исторически музей - Благоевград бе открита изложба, а от днес експерти от парковата дирекция и уредниците от отдел „Природа“ в тематични занимания представят..

публикувано на 20.02.25 в 14:03

В Благоевград представиха възможности за трансформация на бизнеса

25 млн.лв. са средствата, които се отпускат по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Процедурата е насочена към малките и средни предприятия, а правилата, по които могат да кандидатстват желаещите, са изключително опростени. Срокът за подаване на документите е 28-ви март. Това заявиха днес в..

публикувано на 20.02.25 в 13:57

Неуспешен опит за кражба на дизел в Перник

Кражба на дизелово гориво е предотвратена от служители на полицията в Перник. Извършителите са задържани. Образувано е бързо производство. Тази нощ в пернишкия квартал „Димова махала“ автопатрул забелязал три съмнителни лица в близост до паркирана пътно-строителна техника. При вида на униформените тримата избягали в посока квартал „Рудничар“. На..

публикувано на 20.02.25 в 12:20

ЮЗУ разширява международното си сътрудничество с Узбекистан

Делегация от Югозападния университет „Неофит Рилски“, водена от ректора проф. д-р Николай Марин, осъществи официално посещение в Узбекистан. Визитата беше част от усилията за разширяване на международното сътрудничество и академичния обмен в сферата на висшето образование и научните изследвания. В рамките на посещението се проведе среща между..

публикувано на 20.02.25 в 10:23