Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучение как да говорим за климатичните промени, ще се проведе в село Влахи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

15 учители, университетски преподаватели, читалищни дейци и активни хора от Югозападна България ще се включат в обучение на тема „Климатичните промени и как да говорим за тях?”. Участниците са лидери в местните общности от района на Благоевград, Кресна и Петрич. Тридневния курс се организира от Училище за природа в село Влахи и е подкрепено от Френския институт в България чрез конкурса Екообщина 2019.

Целта на семинара, който ще се проведе от 27 до 29 септември, е да повиши знанията по темата за климатичните промени, основаващи се на научни данни. Единият обучител, Антоанета Йотова е физик-климатолог на свободна практика с дългогодишен опит в Националния институт по метеорология и хидрология. Освен теоретична подготовка, курсът ще има и практическа част, като участниците ще работят над своите умения да общуват ясно и разбираемо по темата. Катерина Стоянова, обучител неформално образование и комуникации, ще води тази част от срещата.

Темата за климатичните промени предизвиква дискусии на международно ниво, защото е общочовешки въпрос. Докато политиците се опитват да се разберат, фактите са налице: климатът рязко се променя и човешката дейност допринася за този процес. Адаптирането към измененията е ключово за устовойчивостта и оцеляването на биологичните видове. Участниците в обучението ще предложат отговори на въпроса, какви са мерките, които хората в Югозападна България могат да предприемат в ежедневието си, за да се приспособят по-лесно.

По модели, базирани на официални данни от Националния институт по метеорология и хидрология, до 2100 г. климатът в поречието на река Струма се очаква да се затопля и засушава. Към днешна дата аналог на промените е настоящият климат в Гърция по линията на градовете Солун-Ламия-Атина. Лятото ще е по-сухо и горещо и ще прилича на летата в Атина. Зимата също ще е по-топла, но ще наподобява тази в района на Солун. Очакват се по-малко валежи през зимата, но по-влажна пролет. Допълнително ще се засилят климатичните крайности като порои, бури, студове и др. Експерти от Рибарско Сдружение Балканка 2009 и Училище за природа, с. Влахи с подкрепата на Националния доверителен екофонд и Югозападно държавно предприятие изследваха този феномен и предложиха мерки за адаптиране на горите, обобщени в доклад. Интересно е, че климатичните промени ще се отразят и във вертикално отношение, като границата на изместване е около 500 м. Ако благоприятните климатични условия за иглолистните гори в Пирин днес започват на около 1600 м надморска височина, то след 80 години тази граница ще бъде на 2100 м.н.в. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Перник бе открит стенопис, посветен на 20- годишнината от приемането на България в НАТО

В присъствието на посланика на Великобритания НП Натаниъл Копси, посланика на Турция НП  Мехмет Саит Уянък  и временно управляващия посолството на Черна гора Радивое Брайович   в Перник бе открит стенопис, посветен на 20- годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекта, спечелили конкурса за улично изкуство..

публикувано на 29.11.24 в 18:05

Наградиха участниците в Националния конкурс „НП „Рила“ – познат и непознат“

Тази година в конкурса „НП „Рила“ – познат и непознат“ се включиха 443 ученици от цялата страна. „Участниците в направление „Рисунка“ са най-много – 199, 40 са с литературни творби – разкази, есета и стихотворения, с фотографии – 101, с мултимедийни презентации 71 и с приложен дизайн – 32“, обобщи за Радио Благоевград Стефан Кирилов, експерт в НП..

публикувано на 29.11.24 в 15:16

Проверяват сигнал за жестокост към кучета в Якоруда

Прокуратурата в Разлог е започнала проверка по сигнал  от защитници на животните, които твърдят, че улични кучета  от Якоруда се  използват за  стръв  на големи и агресивни  породи  при организирани боеве с кучета. До момента сигналът за такава масова незаконна практика не е потвърден.  Сигналът е получен в полицията и прокуратурата преди няколко дни...

публикувано на 29.11.24 в 14:45

И осмият опит - без успех: НС още е без председател

И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Нито един от двамата достигнали до балотаж кандидати не събра необходимата подкрепа.  Номинираната от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова събра 87 гласа "за", 60 бяха "против", а 90 се въздържаха. Тя беше подкрепена само от депутати от ГЕРБ-СДС и от левицата. Издигнатият от ИТН..

публикувано на 29.11.24 в 13:59

Силви Кирилов и Наталия Киселова на балотаж за председател на НС

За осми пореден път депутатите гласуваха за председател на НС и отново решението или липсата на такова ще стане ясно на балотаж. Новото е, че на балотаж ще отидат двамата доценти - Силви Кирилов и Наталия Киселова. Борислав Гуцанов от "БСП Обединена левица" се обяви за авторитетен вариант за излизане от кризата:  "Ние предлагаме авторитетен вариант..

публикувано на 29.11.24 в 12:40

Ученици отбелязаха в аванс Световния ден за борба със СПИН в Благоевград

Световният ден за борба със СПИН, който е на 1 декември, бе отбелязан в аванс днес от ученици от Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“. Събитието се организира от Регионалната здравна инспекция и Отдел „Заемна за възрастни“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград. Най-напред младежите разгънаха червената лента – символ на..

публикувано на 29.11.24 в 12:36

С изменения в наредба регламентират движението с тротинетки в Благоевград

Председателят на Общински съвет – Благоевград, Антоанета Богданова, беше избрана за делегат на Общото събрание на Националното сдружение на общините в България. Като неин заместник съветниците посочиха Ана Мозурска. Гергана Муртова беше избрана за заместник-председател на местния парламент на мястото на Давид Петров от ГЕРБ, който се оттегли тъй..

публикувано на 29.11.24 в 11:58