„Самуил е последният от династията, основана от Крум. Нито Крум е първият, нито Самуил е последният, но метафорично казано е така.“ – това заяви днес в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ историкът проф. Пламен Павлов, в разговор, посветен на 1005-ата годишнина от смъртта на цар Самуил (6 октомври 1014 г.).
„Тази държава е много обширна – тя на практика съвпада с България от времето на Симеон, в много отношения, особено след битката при Траянови врата, когато Самуил освобождава източните български земи и Сердика е столица, България почти постига пълния си интегритет. Да не говорим, че има завоевания на запад, които ги няма при Симеон – подчинени са днешна Черна гора, Босна и Херцеговина... Изобщо Самуил се опитва да преориентира „посоката“ на югозапад, разчитайки на по-многобройното население, по-запазената икономика, по-добрия политически климат – избягвайки заплахата от северните номади, да кажем, печенезите, която надвисва над източните български земи – но това е български цар и нищо друго.
Много погрешно е твърдението на колегите от Сопие и на други преди тях – от Белград и прочие – за това, че днешна Македония е, така да се каже, Самуиловата държава. Това не е вярно. Виждаме, че в нея влизат София, влиза Северозападна България, влиза цяла Северна България – само Пловдив не е бил в състояние Самуил да върне, но рано или късно е щял да направи и това. Има нейни позиции на север от Дунава... Тези измислици са от модерните времена – че била нещо отделно. Имаме същите институции – имаме кавхан, имаме народен събор, имаме ичергу боил, т.е. няма абсолютно никаква промяна в държавната структура, абсолютно никаква“, поясни проф. Павлов.
Целият разговор с проф. П. Павлов, с участието и на д-р Кирил Алексиев, и водещия на предаването – В. Дишев, можете да чуете в звуковия файл чрез нашия аудиоплейър:
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..