„Самуил е последният от династията, основана от Крум. Нито Крум е първият, нито Самуил е последният, но метафорично казано е така.“ – това заяви днес в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ историкът проф. Пламен Павлов, в разговор, посветен на 1005-ата годишнина от смъртта на цар Самуил (6 октомври 1014 г.).
„Тази държава е много обширна – тя на практика съвпада с България от времето на Симеон, в много отношения, особено след битката при Траянови врата, когато Самуил освобождава източните български земи и Сердика е столица, България почти постига пълния си интегритет. Да не говорим, че има завоевания на запад, които ги няма при Симеон – подчинени са днешна Черна гора, Босна и Херцеговина... Изобщо Самуил се опитва да преориентира „посоката“ на югозапад, разчитайки на по-многобройното население, по-запазената икономика, по-добрия политически климат – избягвайки заплахата от северните номади, да кажем, печенезите, която надвисва над източните български земи – но това е български цар и нищо друго.
Много погрешно е твърдението на колегите от Сопие и на други преди тях – от Белград и прочие – за това, че днешна Македония е, така да се каже, Самуиловата държава. Това не е вярно. Виждаме, че в нея влизат София, влиза Северозападна България, влиза цяла Северна България – само Пловдив не е бил в състояние Самуил да върне, но рано или късно е щял да направи и това. Има нейни позиции на север от Дунава... Тези измислици са от модерните времена – че била нещо отделно. Имаме същите институции – имаме кавхан, имаме народен събор, имаме ичергу боил, т.е. няма абсолютно никаква промяна в държавната структура, абсолютно никаква“, поясни проф. Павлов.
Целият разговор с проф. П. Павлов, с участието и на д-р Кирил Алексиев, и водещия на предаването – В. Дишев, можете да чуете в звуковия файл чрез нашия аудиоплейър:
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..