Една отдавна замисляна реформа в ЕС – въвеждането на т.нар. екодизайн за електроуредите, вече е в ход. Нов пакет от мерки на Европейската комисия ще задължи от 2021 г. производителите на електроуреди да променят досегашната масова практика за „програмирано остаряване“ и кратък срок на експлоатация на телевизори, хладилници, перални, съдомиялни, всякакъв вид електронни дисплеи и други, често използвани в бита, уреди.
„Новите изисквания са формулирани като въвеждане на „правото на ремонт“ и ще задължат фирмите не само да произвеждат електроуреди с по-дълъг срок на експлоатация, но и да осигуряват и поддържат на склад резервни части за поддръжката им в продължение на 10 години. А доставката им – при липса на наличности, трябва да е в рамките максимум на 15 дни“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.
Правилата обхващат още светлинни източници, външни доставчици на енергия, електродвигатели, уреди за заваряване, трансформатори на енергия, както и хладилници за магазини.
Новото законодателство идва в отговор на хиляди жалби от потребители в Европа и Северна Америка, които недоволстват, че техниката им излиза извън строя, щом изтече гаранционният ѝ срок.
„За този проблем често споделят и българските потребители, затова смятам, че решението на ЕС идва навреме, дори идеята за него да не е пряко свързана с потребителската защита. Разполагаме с проучвания, които показват, че в последните години повече хора са принудени по-често да сменят необходимата им за ежедневието техника. От друга страна – над 70% от потребителите в Германия казват, че са по-склонни, когато нещо се счупи, то да бъде ремонтирано, отколкото да си купуват нещо ново“ – уточни още Димитър Маргаритов.
По думите му, новите мерки няма да засегнат бизнеса, както и поскъпването на цените на електроуредите, макар да се чуват и такива предположения.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:
Според жители на Благоевград, много често се случва, месец или два след изтичането на гаранцията на даден електроуред, той да се повреди. Тогава се търси помощта на сервизите, които не страдат от липса на работа. Според майсторите, „уредите, които са по-лесни за ремонтиране, имат по-евтини части, най-често при тях са проблемите, защото при по-новите електроуреди са по-скъпи частите и хората предпочитат да купят нещо ново, отколкото да се отремонтира“.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Бойка Браткова:
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..