Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските емигранти – най-мощният инвеститор в България

За последните 10 години българските емигранти са изпратили над 8 милиарда евро /или 17 милиарда лева/, обратно в родината си.

Паричният поток, идващ целогодишно от нашите сънародници, е изключително важен за българската икономика. Този процес е основният инструмент, който стимулира потреблението в България – мнението е на преподавателя по икономика в ЮЗУ, доц. Владимир Ценков.

Българите, работещи и живеещи в чужбина, през 2018 г. са изпратили на своите близки в страната близо 2, 4 млрд. долара (2,13 млрд. евро), пише в доклад на Световната банка.

В тази сума влизат само паричните преводи направени през различни банкови институции, без да се отчитат парите в брой, които постъпват в страната по естествен път. Средствата, които ни пращат близките, работещи и живеещи в чужбина,  са 3,8% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. По този показател се нареждаме на първо място в ЕС. Оказва се, че парите на емигрантите имат най-голяма роля за българската икономика, спрямо останалите страни от ЕСЗа първите седем месеца на т.г средствата от нашите сънародници, работещи в чужбина, са близо 731 млн. евро, отчита статистиката на БНБ. В същото време към края на първата половина на 2019 г. преките чуждестранни инвестиции у нас възлизат на 457 млн. евро.

Само за юли, изпратената сума към България е 106 млн. евро. Средно на ден българите, работещи в чужбина, са изпращали по 3,4 млн. евро.

Според данни на БНБ, преводите от емигрантите у нас отиват в потреблението, здравеопазването и покриването на текущи разходи

В следобедния блок на Радио Благоевград на 5-ти ноември, разговаряхме за най-мощния инвеститор в страната, българските емигранти, с преподавателя по икономика в ЮЗУ, доц. Владимир Ценков – научен секретар на Стопанския факултет. (чуйте звуковия файл) 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44