Кметът на Благоевград Румен Томов бе гост в политическото предаване на Радио Благоевград „Събития и личности“, с водещ Давид Калпачки. Томов отговори на слушателски въпроси, свързани с чистотата на въздуха и бъдещето на ТЕЦ „Рубин“, санирането на жилищни сгради, обособяването на зелени площи, организацията на движението в града и по-конкретно новия светофар в квартал „Струмско“, състоянието на културните институции и др.
Разширяване на социалната политика е един от основните приоритети в работата на новоизбрания кмет на Благоевград Румен Томов.
„Социалната политика ще бъде разширена. Хората по селата ми казват, че там няма социален патронаж, нямат достъп до храна. Тези неща ще бъдат подобрени, за да може хората в града, но и в селата да почувстват, че са жители на една социална община. Що се отнася до новопостроените социални жилища в Благоевград, разбира се че там ще бъдат настанени хора, но изникнаха много проблеми в апартаментите, от гледна точка на строителството им. Аз съм назначил комисии във всеки блок, които ще излязат с резултати до няколко дни. Много са проблемите в тези сгради и аз съм забранил да се настаняват семейства на този етап“.
В ефира на Радио Благоевград Томов коментира и санирането. Той заяви, че ако бъде продължена Националната програма за енергийна ефективност и санирането на жилищни сгради в Благоевград ще продължи, но с по-високо качество:
„Моята идея за управление на Благоевград е да създам работа за местните фирми. Само така Благоевград може да придобие този облик, за който си говорим и който гражданите искат.“
Чистотата на въздуха в Благоевград и проблемният комин на ТЕЦ „Рубин“ в кв. „Струмско“ е друга част от проблемите за решаване, които кандидат-кметовете анонсираха предизборно, каза още Томов.
„Това е един много сериозен проблем в града. Този ТЕЦ трябва да се въведе в норми, за да работи нормално. Един кмет винаги има необходимите лостове, ако реши да свърши нещо, да го направи. Ако реши да се оправдава с контролни и държавни институции, може да се оправдава цял живот.“
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..