„В ритъма на сърцето. За да усетим пулса на живота“ – нова рубрика на Радио Благоевград, в която веднъж месечно в ефира ще гостуват български кардиолози, с които ще разговаряме за отделни заболявания на сърдечно-съдовата система. Ще поставим акцент върху превенцията, по-добрата информираност на слушателите и съвременните методи за лечение.
Първият гост на рубриката бе доц. д-р Мария Токмакова, председател на Българското кардиологично дружество, началник на отделение към Кардиологичната клиника в УМБАЛ „Св. Георги“-Пловдив.
„65 процента от смъртността в България се причинява от болести на кръвообращението. „Евростат“ ни класира в първите 10 държави, в които честотата на сърдечно-съдовите заболявания е най-висока. Превенцията е най-доброто лечение на всяко едно заболяване, включително и на сърдечно-съдовите. Познанието по отношение рисковите фактори, а сред тези, на които можем да повлияем – артериалната хипертония, намалената физическа активност, тютюнопушене, ранното откриване на захарния диабет, начинът на хранене. Всичко това трябва да започне в много ранен етап, още в училище и е гаранция за добри резултати ако това бъде включително и национална политика“ – категорична бе доц. Токмакова. Според нея днес българинът е по-добре информиран за болестите на сърцето чрез медиите, здравните предавания. Има обаче още много възможности. Информираността е продължаващ акт и основна задача на лекарите, родителите, медиите. Здравни теми трябва да бъдат включени в учебните програми в училище, защото детското здраве е основата.
Доц. Токмакова съобщи, че в България има 150 хиляди човека с диагноза сърдечна недостатъчност, в световен мащаб болните също се увеличават. Причините: застаряване на населението. От друга страна фактът, че много от заболяванията като остър миокарден инфаркт, възможността да се коригират някои сериозни клапни заболявания, което дава повече живот, дава и възможност да се стигне до етапа на сърдечна недостатъчност.
„Кардиологията като специалност е една от най-бързо развиващите се. Интервенционалната кардиология може би има най-голяма заслуга за това и за радост в България тя е на ниво, каквото има в европейските държави. България е покрита с достатъчен брой инвазивни лаборатории. Почти 90% хората с остър миокарден инфаркт успяват да получат адекватно интервенционално лечение, защото това е лечението, което може да спаси човешки живот. Друг е въпросът, че броя на хората, които получават микоарден инфаркт остава един и същ. Причината е, че ние не успяваме да профилактираме и да предпазим хората от развитието на остър миокарден инфаркт. Именно това показва смисълът да говорим, да действаме адекватно по отношение на рисковите фактори. Данните от Националния център по статистика показват една и съща бройка през 3-те тримесечия на 2019 година – около 2 800-3 000 случая на 3 месеца с остър миокарден инфаркт. Близо 2 200-2500 от тях, т.е. почти 80% получават „златния стандарт според съвременната интервенционална и обща кардиология“ – коментира доц. Токмакова.
Като председател на Българското кардиологично дружество тя съобщи, че една от основните задачи на дружеството е усъвършенстването и непрекъснато продължаващото обучение на специалистите, което е гаранция за добро ниво на здравни грижи към пациентите. Фокусът на дружеството е насочен и към обучението на пациентите. На сайта на дружеството има създаден специален пациентски портал, на който се публикуват материали, насочени към пациентите, които са обучителни, отговаря се и на най-често задаваните въпроси.
Доц. Мария Токмакова посъветва пациенти с ясни и доказани съдови проблеми, да се предпазват от внезапно излизане при студено време – особено, когато има екстремно ниски температури, тъй като е възможно да бъде провокиран спазъм, поява на стенокардна симптоматика, гръдна болка.
Чуйте в звуковия файл, интервюто на Лалка Радкова с доц. д-р Мария Токмакова:
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..