Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Весел Кантарджиев, дерматолог от ВМА: През зимата използвайте повече хидратиращи кремове

Д-р Весел Кантарджиев

Смяната на по-дълги и топли дни с по-късни, по студени и по-ветровити през зимата, действа стресово за кожата. Тя става по-чувствителна, загрубява, появяват се зачервявания, залющвания, понякога се усеща парене и дразнене. В кожата има различни рецептори – механични, физични и химични. При физичните налице са студовите рецептори. Ниските температури през зимата дразнят тези рецептори, в резултат на което се изпращат сигнали до мозъка, което довежда до свиване и разширяване на кръвоносните съдове и промяна потока на кръв в тъканите, в частност към кожата. При повторенията на тези цикли от свиване на съдовете и тяхното разширяване, се обясняват и промените в кожата от студа, и най-вече зачервяванията, които се появяват при преминаване от ниски температури навън, в топлите помещения вътре. Това налага през зимата да се вземат по-особени грижи за кожата.

 „Зимата влияе неблагоприятно върху някои от хроничните кожни заболявания като дерматитите и псориазиса. При тях се наблюдава сезонно обостряне. През зимните месеци тези пациенти трябва да полагат повече  грижи, като трябва да използват хидратиращи и омазняващи кремове. При младите хора с акне, което се наблюдава при 75% от тийнейджърите. Самата терапия при акне цели изсушаването и, което става с третиране чрез гелове и локални средства. Студеният въздух в комбинация с тези изсушаващи агенти силно дразни кожата, като се наблюдават залющвания и зачервяване. Поради тази причина по-разумно е през зимните месеци, измивните геловове, които препоръчваме на нашите пациенти с акне, да бъдат с една идея по-щадящи. И да се заложи повече на хидратиращите кремове – препоръча д-р Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология във Военномедицинска академия – София.


 Алергия ли е студовата алергия? Според д-р Кантарджиев „точното наименование е студова уртикария, което се изразява в появата на бързопреходни, силно сърбящи, най-често зачервени надигнати лезии по кожата  и засяга откритите, изложени на ниски температури части от кожата – лицето и ръцете. При студен вятър и студена вода, тези фактори действат като дразнители, които водят до разрушаването на определен вид клетки в кожата, които се наричат мастоцити. При разрушаване на тези клетки се появяват петна. Уртикарията се среща по-често при жени и деца. Лечението е свързано с превенцията – да се избягват ниските температури, ветровитите зимни дни и студените душове.“

Дерматологът посочи, че горещите душове  ни затоплят през зимата, но вредят на кожата, особено при хронични състояния, например при себореен дерматит.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Весел Кантарджиев:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17