Европейският депутат Асим Адемов, член на ЕНП/ГЕРБ, награди победителите в обявения от него ученически конкурс за мултимедийна презентация на тема „Будителите на моя роден край, които трябва да помним“.
Целта на оспорваната надпревара бе да насочи вниманието на младежите към историческата памет на личности от родния край, които са отдали живота си за съхранението на българския дух и идентичност, както и да представят важни факти и събития, които са значими за съхраняване на патриотизма и приобщаване към европейските ценности.
„Изключително съм удовлетворен от желанието на младите хора да участват в конкурса. Водейки се от темата на конкурса, извадиха на показ личности, които ние трябва да помним, да помним делото им, направеното от тях. За да я има днес България, да го има националния дух и идентичност, и да сме горди членове на Европейския съюз“ – каза за Радио Благоевград евродепутатът Асим Адемов.
102-ма ученици от област Благоевград взеха участие в надпреварата и показаха завидни знания и умения по темата. С най-много призови места се отличиха ученици от Благоевград.
Големият победител е Огняна Самарджиева – ученичка в 8 клас на Езикова гимназия „Акад. Людмил Стойнов“ – Благоевград.
С поощрителни предметни награди бяха отличени Емили – Слава Петрова и Милена Миланова от НХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Благоевград, Любомира Стамболийска от ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград и Димитър Гадиров, ученик в ПМГ „Яне Сандански“ – гр. Гоце Делчев. Поощрителна награда получи и най-малката участничка в конкурса – Александра Цанова, ученичка в 6 клас на Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“– гр. Гоце Делчев. Най-много презентации бяха получени от СУ „Братя Петър и Иван каназиреви“- гр. Разлог – 48. Достойно представиха училищата си участници от Банско, Белица, Долно Дряново, Разлог, Кочан, Слащен и Якоруда.
Тричленното жури – д-р Кирил Алексиев – директор на Регионалния исторически музей – Благоевград, Марина Войнова – старши експерт ИТ – РУО – Благоевград и Екатерина Текерска – старши експерт в РУО – Благоевград оцени получените презентации. Експертите оцениха високо позитивната нагласа на младите хора да откриват будителите на родния си край и да представят тяхното дело.
Чуйте в зукоявия файл репортажа на Лалка Радкова:
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..